REKLAMI GEÇ

Sıcaklar için kriz masası

Son günlerdeki hava sıcaklığındaki artışlar Denizli Valiliği’ni harekete geçirdi. Orman yangınları, trafik kazaları, su ve elektrik kesintilerindeki artışlar nedeniyle kurumlar arasında etkili bir koordinasyon sağlanabilmesi amacıyla valilik bünyesinde kriz merkezi oluşturuldu.

/ DENİZLİHABER / 30 Haziran 2007 Cumartesi, 00:00

Aşırı sıcaklar Denizli Valiliğini harekete geçirdi. Hava sıcaklarının bir hayli fazla olmasından dolayı yaşanan orman yangınları, trafik kazaları ve sağlık problemleri nedeniyle Denizli Valiliği kriz masası oluşturdu. Sıcaklıkların ilerleyen günlerde de etkili bir şekilde devam edeceği bilgisini alan kriz masası olası bir can ve mal kaybının en aza indirmek için kurumlar arasında çalışmalara başladı.

İl Sağlık Müdürlüğü, Menderes Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve Belediye acil önlem planı hazırladı. Kurulan kriz masasında Sağlık Müdürlüğü, vatandaşların güneşin ve aşırı sıcakların olumsuz etkilerine karşı basın yayın organları aracılığı ile bilinçlendirme çalışmaları yapacak.

Elektrikte tasarruf

Aşırı sıcaklardan dolayı elektrik sorunu yaşayan Menderes Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü ise yayımladığı açıklamada, “Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle artan klima ve benzeri cihaz kullanımının dağıtım şirketinde oluşturduğu olumsuzluklar ve Ulusal Elektrik Sisteminde yaşanan gerilim düşümü ile voltaj dalgalanmaları sonucunda elektrik kesintileri meydana gelmektedir. Söz konusu kesintiler programlı kesintiler olmadığından halkımıza önceden duyurmak mümkün olmadığı gibi Ulusal Elektrik Sistemi kaynaklı gerilim düşümü ve dalgalanmaların Müdürlüğümüzce engellenmesi mümkün değildir. Ancak; kesintilerin ana nedeni olan aşırı yüklenmenin etkisinin azaltılabilmesi için; TSE Standardı olmayan klimaların satın alınmaması ve kullanılmaması, klimaların kademe ayarlarının 24°C’ye ayarlanarak kullanılması, zorunlu olmadıkça elektrikli cihazların aşırı yüklenmenin olduğu 11:00-17:00 saatleri arasında daha az kullanmak suretiyle tasarrufa yönelinmesi” konusunda vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Ormandan duyarlılık çağırısı

Her yıl yaz mevsimin gelmesiyle birlikte artan orman yangınları, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla birlikte artınca, yetişmeleri onlarca yıl süren ve ekolojik dengenin sürekliliği için büyük önem arz eden ormanlarımız hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.. Bu kapsamda, yangını büyümeden kontrol altına almak için 24 saat aralıksız çalışacak şekilde organize edilen orman yangın söndürme ekipleri görevlendirildi.. Orman Bölge Müdürlüğü yangınlara 1 helikopter, 19 Arazöz Ekibi, 6 İlk Müdahale Ekibi, 4 Dozer, 5 Greyder, 1 Loder, 4 Treyler, 2 Kamyon, 48 Pick-up, 13 Motosiklet, 4 Su Tankı, 60 Teknik Personel, 86 Orman Muhafaza Memuru ve 300 Yangın işçisinden oluşan ekiplerle önlem aldı.

Zarar gören çiftçilere destek

Aşırı sıcaklardan dolayı arazilerinde yangın çıkan çiftçilere de Denizli Tarım İl Müdürlüğü’nün maddi destek sağlayacağı bildirildi.. Kriz masasında yer alan Tarım İl Müdürlüğü, ilkbahar mevsiminde yeterli yağış alınamaması nedeniyle yaşanan kuraklık neticesinde %20-60 oranında verim kaybı yaşanmış olan Denizli’deki çiftçilere destek sağlayacak. Ayrıca yangınlar nedeniyle hasar gören ekili arazilerde gerekli incelemeler yapacak ve her iki konuya ait raporlar Bakanlık tarafından değerlendirmeye alınacak.

Belediye kontrollerini arttıracak

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle olası salgın hastalıkların önlenmesi ve özellikle açık alanlardaki gıda satışı kaynaklı halk sağlığının güvence altına alınabilmesi kapsamında Denizli Belediyesi rutin olarak yapılan çöp toplama, taşıma ve cadde temizliği işleminin yanı sıra 153 numaralı Alo Belediye hattına gelen şikayetleri anında değerlendirerek ek çalışmalar yapacak. Çöp bidonları yıkanarak dezenfekte edilecek. Özellikle akşam saatlerinde ve hafta sonları rağbet gören parklar ve mesireliklerde Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğünce Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını önleme çalışmaları kapsamında ilaçlamalar yapılacak. Mesireliklerde, izin verilen yerlerin dışında ateş yakılmasını önleme çalışmaları kapsamında tedbirler artırılacak. İçme sularında sıcaklık artışı kaynaklı kirliliği önlemek amacıyla alınan numune sayıları artırılarak, klorlama işlemi titizlikle devam edecek. Gıda üretimi ve satışı yapılan yerler sık sık denetleyerek çalışmalarını sürdürecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
31 Mayıs 2024 Cuma 14 30Parçalı Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 33Az Bulutlu
2 Haziran 2024 Pazar 20 35Sıcak
3 Haziran 2024 Pazartesi 22 36Sıcak