REKLAMI GEÇ

Tabakhane’de yıkım sürüyor

Tabakhane’de yıkım sürüyor

Merkezefendi’nin Sümer Mahallesi’nde, 1935 yılında kurulan ve uzun yıllar tabakhane olarak hizmet veren bölge, 2 yıl önce Deri Organize Sanayi Bölgesi’nin açılmasıyla kapatıldı. Ardından Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yıkım için verdiği süre 25 Aralık’ta doluyor. Bina sahipleri yıkımı kendileri yapmazsa belediye yıkacak ve 12 bin lira ceza kesilecek. Mimarlar Odası Başkanı Cüneyt Zeytinci ise, Başkan Zolan’ın iki yıl önce yaptığı açıklamayı hatırlattı ve “ne değişti?” diye sordu.

Şengül Boz / DENİZLİHABER / 23 Aralık 2015 Çarşamba, 15:32

Sümer Mahallesi’nde 1935 yılında kurulan, 40 bin metrekare alandaki 102 parselde 38 ruhsatlı işletmenin bulunduğu Tabakhane, işletmelerin iki yıl önce Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasıyla boşaltılmıştı.

denizli-tabakhane-ev-yikimi-ic

YIKIM İÇİN SON GÜN 25 ARALIK
O tarihten itibaren Denizli gündemindeki yerini hiç kaybetmeyen Tabakhane önce içkili alan olarak belirlenmiş, ardından Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm alanı ilan edilmişti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede atıl durumda bulunan eski binaların yıkımı için verdiği süre de dolmak üzere. 25 Aralık’a kadar sahipleri tarafından binaların yıkılmaması durumunda devreye Denizli Büyükşehir Belediyesi girecek, yıkımları gerçekleştirip bina sahiplerine de 12 bin lira ceza uygulayacak.

DAVA DEVAM EDİYOR
Büyükşehir Belediyesi tarafından bina sahiplerine yıkım kararının gönderilmesinin ardından kararın iptali için mahkemeye başvuruldu. Mahkeme sürerken yıkım çalışmalarının başlatılmasını eleştiren Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Cüneyt Zeytinci, “Oda olarak biz her platformda burasının korunması gerektiğini söyledik. Ancak, bizim mahkemeye verme yetkimiz yok. Son çıkan yönetmeliklerle ancak mal sahipleri mahkemeye verebiliyor. Bina sahiplerinin açtığı dava sonuçlanmadan yıkım çalışmaları başlatıldı” dedi.

denizli-tabakhane-ev-yikimi-ic-1

2 YILDA NE DEĞİŞTİ
Deri işletmecilerin Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Tabakhane Bölgesi Rehabilitasyon Projesi’ni gündeme getiren Zeytinci, “İki yıl önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘Derici esnafımızın Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasıyla bu bölgeyi mimari güzelliklerini koruyarak gelecek nesillere taşımak için proje geliştirdik. Proje bittiğinde Tabakhane, Denizlimize yeni bir tat, yeni bir nefes olacak, turizm bölgesi olacak” açıklamasını hatırlattı. Başkan Zolan’ın bunu İl Danışma Kurulu üyeleriyle de paylaştığını belirten Zeytinci, “Şimdi ben soruyorum 2 yılda ne değişti. Başkan Zolan, bunu kamuoyuna açıklamalıdır” diye konuştu.

Yorumlar

Bakış Açısı   -  Bağlantı 23 Aralık 2015, 19:16

Belediyeler TARİHİ korumakla yükümlüler. RANT tarlasına döüştürmekle değil. TARİHİNİ YIKAN GELECEĞİNİ YIKAR.

adar   -  Bağlantı 23 Aralık 2015, 17:10

dinci tarikatların vakıfların yeri olsa idi.böyle bir şey yapılmazdı.hatta teşvik falan verilirdi.bunların dertleri,karın ağrıları içkili restoranlar.başka bir şey değil.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Haziran 2024 Çarşamba 24 40Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 24 42Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 24 42Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 24 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 43Sıcak