REKLAMI GEÇ

THY kısıtladı, Keçeci patladı

THY, bazı tarifeli uçuşlarını Ramazan ayını gerekçe göstererek iptal etti. İptal edilen tarifeli uçuşlar arasında İstanbul-Denizli seferlerinin de bulunduğunu belirten DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli milletvekillerine mektup yazarak durumun düzeltilmesini istedi.

/ DENİZLİHABER / 20 Ağustos 2007 Pazartesi, 00:00

Türk Hava Yolları, Ramazan ayını gerekçe göstererek, Denizli-İstanbul seferlerinin de içinde bulunduğu bazı tarifeli uçuşları iptal etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, durumu milletvekillerine de bildirerek biran önce Denizli sanayisi için çok ciddi kayıplara sebep olabilecek bu durumun düzeltilmesini istedi. Keçeci, “İş yapmanın zamanı ve mevsimi olmaz. Denizli’ye tek uçuş THY ile gerçekleşiyor. Diğer özel havayolu şirketleri ilimize uçamıyor. Bu yüzden THY ne karar alıyorsa bizi derinden etkiliyor. Her yıl aynı şey oluyor. Çeşitli gerekçelerle Ramazan ayında uçuşlarımızı iptal ediyorlar. Bu durumu bizimle iş yapan yabancı müşterilerimize anlatmakta zorlanıyoruz. İş planlarımızı ve randevularımızı tarifeli uçuşlarımızı temel alarak ayarladığımız için son derece güç durumda kalıyoruz. Denizlili iş insanları olarak bizler Çardak Havaalanı’nın daha yoğun kullanımı ve tarifeli uçuşlarımızın artması için büyük gayret sarf ederken, THY bizi çevre illerdeki alanlara mahkum ederek bu konudaki çabalarımızı adeta boşa çıkarıyor” diye konuştu. Tarifeli uçuşların iptali konusunda THY ile iletişime geçtiklerini ve gerekli girişimde bulunmaları amacıyla Denizli milletvekillerine de birer yazı gönderdiklerini ifade eden Keçeci, “Bu ilimizi, ekonomisi ve sanayisini ilgilendiren ciddi bir sorun. Bu konuda herkesin seferber olması gerekir” dedi. Keçeci, milletvekillerine yazdığı mektupta, Ramazan’da bazı uçuşların iptal edilmesi nedeniyle, 17 Eylül’de Denizli’de yapılması planlanan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin etkinliğinin yapılmama riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Keçeci’nin Denizli milletvekillerine gönderdiği mektup şöyle:

Sayın Milletvekilim,

Denizli, son derece dinamik ekonomisi ve sanayisiyle ülkemizin örnek kentlerinin başında gelmektedir. Ulaşım ve lojistik Denizlimizin bu üstün konumunu sürdürmesinin olmazsa olmazlarıdır. Yine malumunuz üzere ilimize havayolu ile ulaşım yalnızca THY’nin tarifeli uçuşları ile sağlanmaktadır. Çardak Havaalanımız ‘müsaadeli havaalanı’ statüsünde olduğu gerekçesiyle, sivil havayolu şirketlerinin rekabetine açık değildir.

Bununla birlikte THY, çeşitli gerekçelerle Denizli – İstanbul uçuşlarında kimi dönemlerde kısıtlamalara gitmekte ve düzenli uçuşlardan bir bölümünü bir aya varan sürelerle iptal etmektedir. Nitekim Ramazan ayı boyunca pazartesi ve salı akşam uçuşları ile cumartesi ve pazar sabah uçuşları, doğru dürüst bir açıklama bile yapılmadan iptal etmiştir.

Bu durum daha şimdiden önemli sıkıntılar yaratmıştır. Odamız üyelerinden yönetimimize, iptallerle ilgili ciddi şikâyetler gelmektedir. Örneğin Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin 17 Eylül’de Denizli’de gerçekleştirmeyi öngördüğü büyük etkinlik, Denizli – İstanbul akşam uçuşunun iptali yüzünden yapılamama riskiyle karşı karşıyadır. Tarife uçuşların iptali özellikle yurtdışından ya da yurtdışına bağlantılı uçuş yapmak isteyen Denizlili sanayici ve onların uluslararası müşterilerini de büsbütün mağdur etmektedir. Ayrıca bu iptaller, Denizlimiz ve Çardak Havaalanımız düzenli uçuşların olmadığı, hangi dönemde hangi uçuşun yapılacağının —tarifede yazsa bile— şansa kaldığı ve THY’nin başka önceliklerine kurban edildiği bir il ve onun havaalanı gibi istenmeyen bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sizden ricamız THY nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak, tarifeli uçuşlarımızın Ramazan ayında iptal olmadan devam etmesini ve özellikle Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin 17 Eylül’deki etkinliğinin yapılabilmesi için o tarihteki akşam uçuşunun gerçekleştirilmesini sağlamanızdır.

Bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğinizden emin olduğumuzu belirtir, Denizlimiz için göstereceğiniz gayretlerinizden ötürü şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Müjdat Keçeci

Yönetim Kurulu Başkanı

Denizli Sanayi Odası

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
31 Mayıs 2024 Cuma 14 30Parçalı Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 33Az Bulutlu
2 Haziran 2024 Pazar 20 35Sıcak
3 Haziran 2024 Pazartesi 22 36Sıcak