REKLAMI GEÇ

Umreden Denizli’ye gelen 191 kişi ile ilgili merak edilenler

Umreden Denizli’ye gelen 191 kişi ile ilgili merak edilenler

‘Umre dönüşü karantina’ kararının alınmasından saatler önce Denizli’ye gelen 191 kişinin akıbeti merak konusu oldu. Sağlık Müdürlüğü 191 kişinin sürekli kontrol altında tutulması için çalışma yaparken, Denizli Tabip Odası Başkanı Meral Alten, “Keşke karantina uygulansaydı” dedi

Ali İbileme / DENİZLİHABER / 15 Mart 2020 Pazar, 15:16

Umreden gelen bir vatandaşın koronovirüs testlerinin pozitif çıkması üzerine, dün gece saat 01.00 itibarıyla umreden gelen tüm vatandaşlar Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında gözetim altına alındı.

191 KİŞİ KARANTİNA KARARINDAN ÖNCE GELDİ, SONRA GELEN 25 KİŞİ ANKARA’YA GİTTİ

Denizli Haber, gelen 191 kişinin akıbetini ve ne gibi önlemler olduğunu araştırdı. Sağlık ve umre organizasyonları ile ilgili kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, Denizli’ye dün gündüz saatlerinde, karantina kararından saatler önce gelen 191 umre yolcusu, yapılan testlerin ardından evlerine gönderildi. Karantina kararının alınmasından sonra ise Denizli’ye gelecek olan 25 kişinin bulunduğu uçak Ankara’ya indi ve karantinaya alındılar.

İLK 3 UÇAKTA SONUÇ NEGATİF ÇIKTI

Yine edindiğimiz bilgilere göre, son bir hafta içinde Suudi Arabistan’dan Denizli’ye 4 uçak iniş yaptı. Bu uçaklarla umreden gelen vatandaşlar ilk olarak hava alanında sağlık kontrolünden geçirildi. Kan numuneleri alınan vatandaşlar, ardından evlerine gönderildi. Ankara’da yapılan testlerde ilk 3 uçaktaki herhangi birine virüsün bulaşmadığı tespit edildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ VE MUHTARLAR TEYAKKUZDA

Dün gece karantina kararı alınmadan önce Denizli’ye gelen 191 kişi ise, Çardak Havaalanı’nda yapılan testlerin ardından, kan numuneleri alındıktan sonra evlerine gönderildi. Vatandaşlara, ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler verildi ve 14 gün evlerinden çıkmamaları gerektiği söylendi. İlçe sağlık müdürlüklerinin umreden gelen vatandaşların kayıtlarını tuttuğu ve her gün kontrol edildiği öğrenildi. Sürekli kontrol altında tutulanların mahallelerinde de muhtarlara bilgi verildiği belirtildi.

TABİP ODASI BAŞKANI ALTEN: KEŞKE KARANTİNAYA ALINSALARDI

Denizli Haber’in telefonla ulaştığı Denizli Tabip Odası Başkanı Meral Alten, dün gelen 191 kişinin karantinaya alınmasının daha doğru olacağını belirterek, “191 vatandaşımız karantina kararından önce gelmişler. Keşke onlar da Denizli’de ayarlanan bir yurtta karantinaya alınsalardı” dedi.

“SADECE KENDİLERİNİ DEĞİL DENİZLİ HALKINI DÜŞÜNSÜNLER”

Evlerine gönderilen 191 kişinin ve yakınlarındakilerin bu süreçte Denizli halkı için daha dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren Alten şunları söyledi:

“Bu kişiler evlerinden asla çıkmamalı, yakınları da ‘umreden geldi, gitmezsek ayıp olur’ gibi bir düşünceye asla kapılmasın. 14 günlük süreçte umreden gelen vatandaşlarımız ve onların yakınları sadece kendilerini değil tüm Denizli halkını düşünmeleri gerekiyor. Kimsede hastalık var demiyoruz ama sonuçta umreden gelen bir kişinin sonucu pozitif çıktı, gelen herkes şüpheli konumuna düşüyor. Bu çok ciddi bir konu, bir saat bile olsa evlerinden çıkmamaları gerekiyor.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Haziran 2024 Cumartesi 25 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 42Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 26 43Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 25 43Sıcak