REKLAMI GEÇ

VALİ “BİZ UYARDIK”

VALİ “BİZ UYARDIK”

Cumhuriyet Bayramı törenlerinde yaşanan gerginliğe neden olan yasaklamanın altında bir provakasyon duyumu olduğunu söyleyen Vali Erkmen, “Uyarımıza rağmen yürümek istemeleri bizleri üzdü” derken, ADD Başkanı Gülizar Biçer Karaca, bazı basın kuruluşların yaşanan olayları çarpıtma girişimini kınadı.

/ DENİZLİHABER / 29 Ekim 2009 Perşembe, 18:37

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, ADD ve Eğitim İş Şubesi’nin geçit törenine alınmama kararının gerekçesini açıkladı. Erkmen, bazı kişi ve grupların sivil toplum kuruluşlarının arasına sızarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi geçit törenini provoke edeceği şeklinde alınan bir duyum nedeniyle sivil toplum örgütlerine izin vermediklerini söyledi.
Bu konuda sivil toplum kuruluşlarını uyardıklarını dile getiren Erkmen, uyarıları dikkate almamalarının kendilerini üzdüğünü söyledi.

YASAL ADIMLAR ATILACAK!
PAÜ’nün akademik yıl açılışında yaşanan protestoyu provakatif bir eylem olarak yorumlayan Vali Erkmen, Denizli Barosu tarafından düzenlenen İnsan Hakları konulu konferansta, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin yaptığı ve tepki toplayan konuşmasının ardından bir grup avukatın salonu terk etmesini de provakatif bir eylem olarak yorumladı. Bu iki olayı örnek gösteren ve Cumhuriyet Bayramı’nda provakatif bir eylem olacağı duyumunu almalarının ardından böyle bir adım attıklarını dile getiren Vali Erkmen, bu konuda ADD yöneticilerini daha önce uyardığını söyledi. ‘İyi niyetinizi biliyoruz, içinize sızmayı düşünen kişiler var. Bunların da gelip, burada resim töreni baltalayacak, sabote edecek şekilde herhangi bir hareket içinde bulunmasına izin vermeyiz. Bu nedenle yürüyüşe katılmanıza izin vermiyoruz’ dedik. Biz izin vermeyeceğimizi yazılı tebligatla da ilettik. Emniyet Müdürlüğü’nden arkadaşlarımız kendileri ile yeniden görüştü. İzin verilmeyeceğini ve resmi kurallara saygılı olmaları konusunda bir daha uyardılar” diye konuşan Erkmen, gelinen noktanın kendilerini üzdüğünü söyledi. Erkmen ayrıca konuyla ilgili gerekli yasal adımların da atılacağını belirtti.

YANLI HABERE TEPKİ!
Cumhuriyet Bayramı’nda yaşanan gerginlik bir haber ajansı tarafından “Eylemci grubun askeri birliğin geçişini engelleme girişimi” olarak duyurulanca öğleden sonra bir yazılı açıklama yapan ADD Başkanı Gülizar Biçer Karaca, haberi kınadı. Bazı basın kuruluşlarının haberi çarpıttığının altını çizen Karaca, “Orada yaşanan yıllardır bu törende yerini alan, çocuklarıyla birlikte bayram coşkusunu yaşama isteğindeki üyelerimizin çevik kuvvet tarafından engellenmesidir” dedi.

DEMİR “PROVAKASYONA İZİN VERMEDİK, VERMEYİZ”
Ayrıca DENİZLİHABER’e konuşan Denizli Barosu Başkanı Adil Demir, Vali Erkmen’in kendi etkinliklerinde provakatif eylem olduğuna ilişkin sözlerini “Salon içinde herhangi bir provakatif eylem olmamıştır. Olmaz da. Öncelikle biz böyle bir şeye izin vermeyiz. Etkinlik sırasında dışarıda başka bir eylem olmuşsa, bunu bilemeyiz” diye konuştu. Bugünkü olayların öncesinde CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur ile birlikte girişimlerde bulunduğunu da hatırlatan Demir, “Sonuçta öncesinde duyulan kaygılar bir nevi haklı konuma geldi. Marjinal tavırların ne yazık ki hukuk zemininde yeri yoktur. Keşke olay bu noktaya gelmeseydi” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Mayıs 2024 Pazartesi 18 32Parçalı Bulutlu
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Parçalı Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 20 35Parçalı Bulutlu
23 Mayıs 2024 Perşembe 20 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu