REKLAMI GEÇ

Yangın için komisyon karar aldı

Yangın için komisyon karar aldı

Havaların ısınmasıyla birlikte çıkabilecek orman yangınlarına en iyi şekilde müdahale etmek için Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı. Toplantıya, Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Orman Bölge Müdürü Adem Oklu ve daire müdürleri katıldı.

/ DENİZLİHABER / 5 Haziran 2008 Perşembe, 00:00

Orman yangınları için kritik günlerin başlaması nedeniyle Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı. Komisyon, 1 Haziran ile 1 Kasım tarihleri arasında piknik alanları dışında tüm orman alanlarına girmeyi yasakladı.

İl genelinde 27 farklı noktada uygulanacak ormana girme yasağına uymayanlara 100 YTL para cezası verilecek. Orman müdürlüğü bünyesindeki bütün araçlara uydu takip sistemi monte edildi.

Yangın harekat merkezinden yangın araçları ve ekipler kontrol edilecek. Yangına en yakın ekibin en kısa yoldan ulaşması sağlanacak. Düğünlerde, eğlencelerde ve etkinliklere ormanlık alana 200 metre mesafede havai fişek atılması yasaklandı.

75 orman köyüne dağıtılan yangın söndürme tankeri ile olası yangınlara köylülerin anında müdahale etmesi sağlanacak. Etmeyen köylerin tankerleri geri alınacak. Camilerden orman yangını sezonu bitene kadar hutbe ve vaazlardan cemaatin orman yangınlarına karşı duyarlı ve dikkatli olması istenecek.

Olası yangınlarda resmi dairelerde bulunan tüm iş makineleri orman müdürlüğü tarafından kullanılabilecek. Yangında herkes seferber olacak, söndürme çalışmalarına destek verecek.

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Çamlık Parkı’ndaki Orman Bölge Müdürlüğü’nde toplandı. Vali Yavuz Erkmen, komisyonun başkanlığını yaparken, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cemal Temizöz, Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Orman Bölge Müdürü Adem Oklu ve resmi kurumların daire müdürleri katıldı.

Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, 2007 yılında 114 orman yangını çıktığını bunun yüzde 76’sının ihmal ve kasıtlı çıktığını söyleyerek, “Yangınların yarısı insan hatası nedeniyle çıktı. Orman alanına atılan camlardan, piknik ateşlerinden ve anız yangınları sonucu en kıymetli bölgelerde yangınlar çıktı. Çok sıcak bir yaz geçecek. Ormanlar için kritik günler başladı. 1 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında belirlenen piknik alanları dışında bütün orman alanlarına giriş çıkış yasaklandı. Orman alanlarına kırmızı yazılarla girişin yasaklandığını belirten tabelalar asıldı. Yasak yerlerde yakalananlara Kabahatler Kanuna göre işlem yapılacak” dedi.

Yangın havuzları en önemlisi

Türkiye’de ilk kez yangın havuzları ve orman köylerine tanker dağıtımını yaptıklarını belirten Oklu, “Kuş uçumu mesafesiyle 10 kilometre bir yangın havuz yaptık. Ormanlık alanlarda bulunan 69 adet yangın havuzundan su alan helikopterler yangına daha çabuk müdahale edebiliyor. Böylece helikopter için ödenen parada da tasarruf sağlıyoruz. Bu yıl helikopterin saati için 6 bin 700 dolar ödenecek. Ormana yakın 80 köye, orman yangınlarında kullanılmak üzere tanker dağıttık. Orman yangını çıktığı anda köylüler 3 tonluk tankerle müdahale ederek, söndürebilecek” dedi. Oklu, Orman Bölge Müdürlüğü’nün 107 teknik personel, 81 orman muhafaza memuru, 300 yangın söndürme işçisi, 4 dozer, 5 greyder, 5 treyler, 1 loder, 25 arasöz ve 1 helikopterle, 24 saat süresince orman yangınına müdahale etmek için hazır bulunduklarını da söyledi. Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, geçen yıl bazı yangınların çöplükler yüzünden çıktığını söyleyerek, “İl, ilçe ve beldelerdeki belediyelere ait çöplüklerde çıkan yangınlar, orman alanlarına sıçrıyor. Devlet ormanları çöplüklerde yüzünden yanıyor. Komisyon kararında çöplükle orman arasında 30 metre genişliğinde şerit açılmasını da koyduk” dedi.Komisyona başkanlık yapan Vali Yavuz Erkmen, ormana yakın köylere yangın musluğu yapılmasını, bozuk orman alanlarına yangına dayanıklı ağaç türlerinin dikilmesini isteyerek, “ Ormanlar için çok kritik döneme girdik. Bizim için bir ağaç bile çok değerli, herkes üzerine düşen görevi yapsın” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Temmuz 2024 Perşembe 24 40Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 40Sıcak
20 Temmuz 2024 Cumartesi 26 40Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 26 41Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 26 41Sıcak