REKLAMI GEÇ

Yangınla mücadele başladı

Denizli ili orman yangını ile mücadele komisyon toplantısı Denizli Valisi Dr.Hasan Canpolat başkanlığında Çamlık’taki Orman Bölge Müdürlüğü Lokalinde yapıldı. Toplantıda yangın sezonunda alınacak önlemler tartışıldı.

/ DENİZLİHABER / 22 Mayıs 2007 Salı, 00:00

Toplantıya Vali Hasan Canpolat’ın yanı sıra İl Jandarma Alay Komutanı J.Kd.Alb. Cemal Temizöz, İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, Orman Bölge Müdürü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Alaybeyoğlu, Denizli Müftüsü Mehmet Köse, Tarım, Çevre, Sağlık İl Müdürleri, Karayollorı 27. Şube, Meteoroloji ve diğer ilgili birimlerin daire müdürleri katıldı.

Orman Bölge Müdürü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, toplantıda yaptığı konuşmada yangın mevsimine girilmesi dolayısıyla ilimizde alınması gereken tedbirlerin bu toplantıda konuşulacağını ve karara bağlanacağını belirterek amacın en az zararla bu yılki yangın mevsimini atlatmak olduğunu söyledi.

Vali Hasan Canpolat, Denizli’nin orman yangınları bakımından hassas bir bölge olduğunu, ilin yarısının ormanla kaplı olması nedeniyle yangın sezonunda azami dikkat gösterilmesi gerektiğini belirterek “ Denizli geçmiş dönemlerde önemli yangınlar geçirmiş ve yangın tecrübesine sahip bir il. Bu sene kurak bir mevsim yaşıyoruz ve yangın mevsimi zamanından önce açıldı. Daha birkaç gün önce Muğla ilimizde yangınlar çıktı ve dolayısıyla bu sene yangın konusunda daha dikkatli olunması gerekiyor. Bütün kurum ve kuruluşlarımızla bu konu üzerinde yüksek bir hassasiyetle duracağız. Toplantımızda alınması gereken tedbirler enine boyuna konuşulacak ve eksik kalan konular varsa onlar tamamlanacak. Temennimiz Denizli’de hiç yangın çıkmaması” dedi. Ormanlara yönelik tehditlerin yalnız yangınla sınırlı olmadığını, bir çok tehdidin orman varlığını olumsuz etkilediğini dile getiren Vali Canpolat, “Ormanların korunması yalnızca yangından korumayla sınırlı değil. Ormanlarımızı kaçak kesim, kaçak otlatma, tarla açma gibi risklere karşı da korumamız gerekiyor ve bu uygulamalar çok ciddi bir şekilde yapılıyor. Denizli’nin gözbebeği olan ormanlar bizim birinci derecede hassas olduğumuz bir konudur. Ormanlarımızı korumanın yanı sıra ormanlarımızın geliştirilmesi de büyük bir önem taşıyor.Ormanlarımız kendi haline bırakılamayacak bir değerdir ve bu konuda Orman Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları sürüyor. Bir çok Avrupa ülkesinde yapılan yol kenarı ağaçlandırmaları çalışmalarını da yapacağız ve bu konudaki çalışmalar son aşamasına gelmiştir. İlk planda Aydın-Denizli karayolunun ağaçlandırılması hedefleniyor. Ayrıca diğer yolların da bir plan ve program çerçevesinde ağaçlandırılmasını düşünüyoruz. Amacımız Denizli’nin orman varlığını en üst düzeyde korumak ve geliştirmek. Bütün birimlerimizle top yekün bir çalışmayla bunları gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Orman Bölge Müdürü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, slayt gösterisi eşliğinde Denizli’deki orman varlığı, orman varlığının artırılması konusunda yapılan çalışmalar, yangın mevsiminde yapılan çalışmalar, orman mücadelesiyle ilgili oluşturulan makine parkı ve diğer konularda komisyona bilgi verdi ve bu yıl alınması gereken tedbirler ve yapılacak çalışmalar komisyonda karara bağlandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
17 Nisan 2024 Çarşamba 13 29Çok Bulutlu
18 Nisan 2024 Perşembe 12 29Çok Bulutlu
19 Nisan 2024 Cuma 11 27Parçalı Bulutlu
20 Nisan 2024 Cumartesi 11 22Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
21 Nisan 2024 Pazar 8 26Parçalı Bulutlu