REKLAMI GEÇ

Yapı denetiminde güç birliği

Yapı denetiminde güç birliği

Türkiye’de ilk kez, Denizli Belediyesi, standart dışı yapı üretilmesini engelleyecek bir protokole imza attı. Belediye, yapı denetimi ve uygulamaları konusunda söz sahibi kurumlarla protokol yaptı.

/ DENİZLİHABER / 4 Aralık 2009 Cuma, 17:38

Denizli Belediyesi, kentsel gelişime büyük katkı koyacak bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Denizli Belediyesi, Denizli Ticaret Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Denizli Şube Başkanlığı arasında yeni yapılacak binaların enerji verimliliği kanunu ve binalarda enerji performans yönetmeliği şartlarına uygun olarak projelendirilmesi, yapımının sağlanması ve denetlenmesi için işbirliği protokolü imzalandı. Başkanlık makamında gerçekleştirilen imza törenine Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Makina Mühendisleri Odası Denizli Şube Sekreteri Fatih Yaşa, İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Ümit Bülent Altunay, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Denizli Şubesi Başkan Yardımcısı Emre Berkman, katıldı.

İmzalanan protokolün Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Başkan Zeybekci, Denizli’nin kentsel gelişimine büyük katkı koyacak olan bu iş birliğinin gerçek anlamda etkin bir takip ve denetimini sağlayacağını söyledi.

Yapı denetimi konusunda bugüne kadar bazı olumsuzlukların yaşandığını belirten Başkan Zeybekci, “Artık gerçek anlamda bir denetimin önünü açıyoruz. Standart dışı yapıların ortaya çıkması böylece engellenmiş olacak. Mevcut imar kanunu ve yürürlükteki imar uygulamalarına, imar planlarına uygun, sağlıklı, güvenli, konforlu ve yaşanabilir yapıların üretilmesi için etkin takip ve denetimini sağlamak amacı ile yapılan bu işbirliği, yapı denetim şirketlerinin sorumluluğunu artırıyor. Yapı denetim şirketleri bundan sonra onay verdikleri yapılardan sorumlu olacak ve sonuçları konusunda da belediyemiz sıkı bir şekilde takip yürütecek” dedi.

Yapıların üretiminde kullanılan malzemelerin niteliğinden başlayarak, birçok unsurun standartlara uymasını sağlayacak protokolün, aynı zamanda insanların konforunu arttıracağını dile getiren Zeybekci, “Bu protokol, insanımızın da yaşam standardını yukarıya çekecek. Yangın güvenliğinden ısı yalıtımına, gürültü denetiminden enerji verimliliğine kadar birçok konuda yapısal uygulamalar denetlenecek ve standarda kavuşturulacak. Bu da insanımızın yaşamsal konforunu arttıracak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Az Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 19 35Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
23 Mayıs 2024 Perşembe 18 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 13 28Parçalı Bulutlu