REKLAMI GEÇ

Yeni hükümet konağı için 93 proje yarışacak

Yeni hükümet konağı için 93 proje yarışacak

Denizli Yeni Hükümet Konağı ve Çevresi Proje Yarışması’nda, projeler jüri üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandı. Proje için rekor sayıda başvuru oldu.

/ DENİZLİHABER / 3 Eylül 2009 Perşembe, 16:52

Denizli’nin Yeni Hükümet Konağı ve Çevresi Projesi yarışmasına katılan 93 proje, yarışma jürisi tarafından değerlendiriliyor.

Jürinin çalışmaya başlaması dolayısıyla, Valilik’te, Vali Yavuz erkmen ve jüri üyeleri basın toplantısı düzenledi. Vali Yavuz Erkmen, jüri heyetini basına tanıtarak yarışmaya katılan projeler hakkında bilgi verdi.

Vali Erkmen, ulusal düzeyde yapılan yarışmada, 93 projenin değerlendirmeye alındığını, jüri heyetinin yoğun bir çalışma döneminin ardından, en kısa sürede yarışmayı sonuçlandırılacağını ve uygulanacak projenin belirleneceğini söyledi. Vali Erkmen, “İki ay önce, Yeni Hükümet Konağı ve çevresinin yapımı işinin projesi için yarışma açtık. Yarışma ile ilgili yazı 2 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanarak, yarışma süreci başlatıldı. Bu süreç sonunda, İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nden 135 dosya alındı. Bu 135 projeden 93 adet proje değerlendirmeye alındı. Yani şu anda değerlendirilebilecek 93 adet proje var. Projeleri değerlendirmek üzere kendi alanlarında uzman olan çok değerli jüri üyeleri var. En kısa süre içinde yoğun çalışma ile bu değerlendirmeler tamamlanıp sonuçları kamuoyuna açıklanacak” dedi.

Asil jüri üyelerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü de, kent planlarının yarışma ile belirlenmesinin önemine değinerek, yarışmaya katılan ve değerlendirmeye alınan 93 projenin önemli bir sayıyı ifade ettiğini ve jürinin yoğun bir değerlendirme süreci yaşayacağını söyledi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Danışman Jüri Üyesi Prof. Dr. Metin Sözen de, yaşanan yarışma sürecinde bütün kesimlerin görüş ve önerilerinin alınmasına önem verildiğini, herkesin fikrini söyleme imkanı bulduğunu ve yer yer sert tartışmaların da yaşandığını ifade ederek, “ Sürecin sonunda proje değerlendirme safhasına gelinmiştir. İlk defa merkezi hükümetin temsilcisi, yerel temsilciler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile şehri ilgilendiren bir plan hayata geçiriliyor” dedi.

Projeleri değerlendirecek jüri heyeti şu kişilerden oluşuyor:
Danışman Jüri Üyeleri: Vali Yavuz Erkmen, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen,
Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Arkeolog Prof. Dr. Celal
Şimşek, Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Kasım Kayıhan, İl Özel İdaresi İmar ve Şehircilik Müdürü Niyazi Dayanır.

Asil jüri üyeleri: Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Şehir ve Bölge Plancısı Faruk Göksu, Peyzaj Yüksek Mimarı ve Kentsel Tasarım Uzmanı Aygen Kancı, Mimar Dr. Erkan Uçar, Yüksek Mimar Nadir Hasoba, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Mimar Yrd. Doç. Dr. Güven Şener, İnşaat Mühendisi Danyal Kubin.

Yedek jüri üyeleri: Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Mimar Prof. Dr. Deniz İncedayı, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Peyzaj Mimarı Dr. Hatice Sönmez Türel, Yüksek İnşaat Mühendisi Tahsin Badem.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Az Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 19 35Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
23 Mayıs 2024 Perşembe 18 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 13 28Parçalı Bulutlu