Merkezefendi, atık gıdalardan ayda 4.5 ton mama üretiyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Merkezefendi, atık gıdalardan ayda 4.5 ton mama üretiyor

Merkezefendi, atık gıdalardan ayda 4.5 ton mama üretiyor

Merkezefendi Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan ve tüm Türkiye’ye örnek olan ‘Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’ can dostlar için çalışmaya devam ediyor. Atık gıdalar kullanılarak sokak hayvanları için her ay 4.5 ton mama üretiliyor, 35 bin TL tasarruf sağlanıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Temmuz 2021 Cumartesi, 13:37

Sıfır atık ve geri dönüşüm projelerinin desteklenmesi noktasında aylık ortalama 15 bin litre ekmek ile birlikte otellerden, restoranlardan, fabrikalardan ve evlerden sağlanan yemek fazlası, geri dönüşüme dahil edilerek aylık ortalama 4 bin 500 kilogram mama üretimi sağlanıyor.

Üretilen mamalar günlük 800 ile 1000 can dosta, 100 gönüllü vatandaş aracılığı ile ulaştırılıyor. Gerçekleştirilen işlemler sayesinde aylık 35 bin TL tasarruf sağlanıyor. Makine parkurunun güçlenmesi ile bu miktarın 100 bin TL olması hedefleniyor.

Merkezefendi Belediyesi ayrıca, üretimini gerçekleştirdiği mama üretim makine parkurunu Türkiye’deki belediyelere temin etme noktasında son aşamada bulunuyor. Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’nde kullanım ömrü tamamlanmış eski mobilya ve paletlerden de kedi, köpek ve kuş yuvalarının yapılması sağlanarak gerekli bölgelere yerleştiriliyor.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlayışla ilçemize kazandırdığımız ‘Pet Kafe ve Sokak Hayvanları Mama Üretim Tesisi’ ile tüm Türkiye’ye örnek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Merkezefendi Belediyesi olarak her canlıya sahip çıkıyor, her canlıya hizmet ediyoruz. Salgınla birlikte çalışma arkadaşlarımız ve gönüllülerimiz can dostlarımızı aç ve susuz bırakmamak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Bu üretim merkezimizde hem tasarruf sağlıyoruz hem israfı önlüyoruz hem de can dostlarımızın gerek mama gerekse yuva ihtiyacını karşılıyoruz. Merkezefendi ’de ortaya çıkarılan tüm projeler ve hizmetler ile örnek ilçe yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

MerkezefendiSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Eylül 2021 Perşembe 16 24Sağanak Yağışlı
24 Eylül 2021 Cuma 10 26Parçalı Bulutlu
25 Eylül 2021 Cumartesi 13 29Az Bulutlu
26 Eylül 2021 Pazar 15 32Parçalı Bulutlu
27 Eylül 2021 Pazartesi 17 33Az Bulutlu