REKLAMI GEÇ

Subaşıoğlu, başkanlık sistemini anlattı

Subaşıoğlu, başkanlık sistemini anlattı

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Türkiye Gençlik Vakfı üyelerine Başkanlık sistemi konusunda konferans verdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Nisan 2015 Perşembe, 14:18

Türkiye Gençlik Vakfı binasında gerçekleştirilen konferansa Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun yanı sıra MERTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Mazıoğlu, TÜGVA Denizli İl Temsilcisi Emre Uyumaz ve çok sayıda vakıf üyesi katıldı.

Başkanlık sistemine ilişkin konuşan Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, AK Parti haricindeki tüm siyasi partilerin bu sisteme karşı olduğunu, sürekli olarak eleştirildiğini belirtti. Özellikle bu sistem ile diktatörlüğün geleceği yönünde söylemlerin olduğuna da değinen Başkan Subaşıoğlu, “Bu endişe çok gereksizdir. Çünkü başkanlık sisteminde başkan ayrı meclis ayrı seçilmektedir. Bugün süper güç Amerika’ya baktığımızda başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Amerika kurulduğundan bu yana sistem böyledir. Ancak, tarihe ve bugüne baktığımızda kesinlikle diktatörlük sistemi bu ülkede kendini göstermemiştir” dedi.

Başkanlık Sistemi ile federal bir yapıya bürünerek ülkenin bölüneceği yönündeki iddiaları da cevap veren Başkan Subaşıoğlu, “Başkanlık sistemi geliyor diye illaki federal yapıya geçilecek diye bir kaide yok. Başkanlık sistemi bugünkü sistemden daha demokratik, kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam anlamıyla yaşandığı bir sistemdir. Bugün Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanet suçlamasıyla suçlanabilirken, başkanlık sisteminde sadece durum bununla sınırlı değildir. Yani Başkanlık sistemi korkulacak bir sistem değil aksine demokrasinin tam anlamıyla yaşanacağı bir sistemdir” diye konuştu.

Başkan Subaşıoğlu, açıklamasının ardından vakıf üyelerinin merak ettiği soruları yanıtladı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

MerkezefendiSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
3 Ekim 2022 Pazartesi 14 27Rüzgarlı
4 Ekim 2022 Salı 14 27Parçalı Bulutlu
5 Ekim 2022 Çarşamba 12 26Parçalı Bulutlu
6 Ekim 2022 Perşembe 13 28Az Bulutlu
7 Ekim 2022 Cuma 14 27Gökgürültülü Sağanak Yağışlı