Gençler harçlıklarını aşevine bağışladı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Gençler harçlıklarını aşevine bağışladı

Gençler harçlıklarını aşevine bağışladı

Pamukkale Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen “Başka hayatlar da var” projesine katılan öğrenciler, harçlıklarından biriktirdikleri 3.186 lirayı PASVAK Aşevi’ne bağışladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Mayıs 2019 Çarşamba, 11:47

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi’nin koordine ettiği, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı’nın (PASVAK) ortak olduğu Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından 2 Mart’ta hayata geçirilen “Başka hayatlar da var” projesi, örnek bir bağış ile tamamlandı.

Projeye katılan Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi, Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi, Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri, harçlıklarından biriktirdikleri 3.186 lirayı PASVAK Aşevi’ne bağışladı.

İSRAF ETMEMEYİ DAHA GÜZEL ANLATAMAZDIK
Bağışların PASVAK’a teslimi için tören düzenlendi. Törende konuşan ve
proje hakkında genel bilgi veren Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhammet Oğur, “Öğrencilerimize sabretmenin ne demek olduğunu, elimizdekilerle yetinmenin önemini, içinde bulunduğumuz yaşantımızdan şikayet etmek yerine şükretmeyi bundan daha güzel bir çalışmayla anlatamazdık. Aşevimiz her gün 1250 ihtiyaç sahibi kişiye yemek dağıtımı yapıyor. Öğrencilerimizde bu süreci mutfağından evlerine teslimine kadar gözlemliyorlar. Gözlem sonrasında geliştirdiğimiz uygulama sayesinde cep telefonlarından ne gözlemlediklerini, bundan sonraki hayatlarında değiştirmek istedikleri şeyler var mı? gibi sorulara cevap veriyorlar. Genel olarak öğrencilerimizden aldığımız cevaplarda; artık israf etmeyeceklerini, yemek ayırt etmeyeceklerini, yardımlaşma ve dayanışmaya dikkat edeceklerini, büyüyünce anne ve babasını koruyup kollayacaklarını belirtiyorlar. Bunun gibi birçok toplumsal değerlerimizi öğrendiklerini ve hayatlarında uygulayacaklarını belirtiyorlar” dedi.

“HARÇLIĞIMIZI BAĞIŞLAYARAK ÖRNEK OLMAK İSTEDİK”
Gönüllü olarak projeye katılan ve duygularını paylaşan Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Ümit Sugur ise arkadaşlarıyla birlikte projeye katılmak istediklerini belirterek, “Ben şanslıydım çünkü gönüllüler arasından çekilen kurada ismim çıktı. Yemek dağıtım süresince beni en çok insanların bir ekmeğe muhtaç olmalarına rağmen gülümsemeleri, teşekkür etmeleri, samimiyetleri etkiledi. Sadece ben değil projeye katılan tüm arkadaşlarımız aynı şeyi düşünüyorlar. Artık hayatımda yeni bir sayfa açtım diyebilirim. Temiz ve hijyenik ortamda hazırlanan yemekler çok profesyonel şekilde evlere ulaşıyor. Projeye katılan kendi okulumuzdaki ve diğer 3 okulumuzdaki arkadaşlarımızla o insanların yaşamlarını gördüğümüz için katkıda bulunmak istedik. Yalnız yaşayan yaşlılarımızın hasta insanlarımızın yoksul insanlarımızın bizlerin desteğine ihtiyacı var” dedi.

“HAYIRSEVERLERİMİZİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”
Hayırseverlerimizin bağışları ile her gün iki öğün sıcak yemeği 1250 kişiye ulaştırdıklarını belirten PASVAK Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Çıralı, tek hedeflerinin ihtiyaç sahibi insanlara ulaşıp onlara el uzatabilmek olduğunu söyledi. Hayırseverlerin bağışları sayesinde 2001 yılından bugüne kadar yardımlaşmayı ve paylaşmayı sürdürdüklerini, daha çok insanımıza hizmet vermek için kurumlarının kapasitesini arttıracak inşaatlarının devam ettiğini anlatan Çıralı, hayırseverlerin kurumu ziyaret edip aşevini tanımalarını ve destek olmalarını istedi.

ARTIK YEMEK AYIRT ETMİYORLAR
Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu da aşevi ile okulların yaptığı işbirliğinin güzel bir amaca hizmet ettiğini söyledi.

Balcıoğlu, “Bugüne kadar 570 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşleri bir de velilerimizden teyit ediyoruz. Velilerimiz çok mutlu ve çok olumlu geri dönüş yapıyorlar. Neredeyse tüm velilerimiz, öğrencilerimizin israf alışkanlığından vazgeçtiğini, önceden yemek beğendiremezken şimdi yemek ayırt etmediklerini belirtiyorlar. Rastgele aradığım bir velimiz, çocuğunun cep telefonunu daha fazla ders çalışmak için annesine teslim ettiğini ifade etti. Bu bizi daha farklı noktaya taşıyor. Buradan hareketle teknolojik cihazlarla 5 saat ve üzeri vakit geçiren çocuklarımızı bu projemizde yer verip rehabilite etmeye çalışacağız. Emeği geçen okul müdürlerimiz başta olmak üzere, sevgili öğrencilerimize, velilerimize ve PASVAK Aşevi ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
4 Haziran 2020 Perşembe 14 29Parçalı Bulutlu
5 Haziran 2020 Cuma 14 32Az Bulutlu
6 Haziran 2020 Cumartesi 16 35Az Bulutlu
7 Haziran 2020 Pazar 19 36Az Bulutlu
8 Haziran 2020 Pazartesi 18 37Az Bulutlu