REKLAMI GEÇ

Hatipoğlu tasavvuf konseriyle anıldı

Hatipoğlu tasavvuf konseriyle anıldı

Pamukkale Belediyesi, tasavvuf müziğinin dünyaca tanınan ismi olan ve “Çağımızın Itri’si olarak” anılan Ahmet Hatipoğlu anısına Türk Tasavvuf Musikisi Konseri verdi. Türk Müziği Tasavvuf Topluluğu, özellikle merhum sanatçının besteleri başta olmak üzere birçok önemli eseri seslendirerek, gönüllere aktardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Mart 2016 Cumartesi, 15:24

Türk Tasavvuf Musikisinin en büyük ustalarından, 23 Ağustos 2015’te vefat eden bestekar Ahmet Hatipoğlu anısına Pamukkale Belediyesi, Türk Tasavvuf Musikisi Konseri verdi.

Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali Değirmenci, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, tasavvuf musikisinin tutkunları ve çok sayıda sanatsever katıldı. Gecenin onur konukları ise merhum sanatçının ikiz kardeşi Hadis Alimi Said Hatiboğlu ile ünlü sanatçının oğulları Ahmet ve Itri Hatiboğlu idi.

denizli-pamukkale-belediyesi-tasavvuf-ic

GÖNÜLLERE ULAŞTILAR
Etkinliğin açış konuşmasında tasavvuf musikisi ile ilgili bilgiler veren Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz, tasavvuf musikisinin ülkede yok olmak üzere iken, merhum sanatçı Ahmet Hatipoğlu ile yeniden can bularak gönüllere ulaşmaya devam ettiğini söyledi.

Etkinlikte Türk Müziği Tasavvuf Topluluğu, Koro şefi Erol Çiftçi yönetiminde özellikle merhum sanatçının besteleri başta olmak üzere birçok önemli eseri seslendirerek, gönüllere aktardı. Topluluğun bir üyesi olan Pamukkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fevzi Özdemir de solo olarak birçok eseri seslendirdi.

O’NU ANLATTILAR
Unutulmaz bir konserin ardından Çağın Itri’si merhum sanatçı Ahmet Hatiboğlu’nun yaşamı ve sanat hayatı kısa bir belgesel filmle aktarıldı.
“Ahmet’in Sanat aşkı hiç bitmedi” diyen ikiz kardeşi Said Hatipolu ise, anılarıyla merhum sanatçıyı anlattı. Hatipoğlu, “50 yılı aşkın sanat hayatında sayısız Türk Musikisi eserine icra vasfı kazandırarak repertuvara kattı. Dini ve din dışı formlarda pek çok bestesi bulunuyor. Geliştirdiği yeni formlarda yazdığı eserlerle özellikle dini musikiyi zenginleştirdi. Ahmet hocanın ve tasavvuf musikisinin Denizlili hayranlarının böylesi güzel bir etkinlikle O’nu anması bizleri ziyadesiyle memnun etti” dedi.

denizli-pamukkale-belediyesi-tasavvuf-1
Denizli’nin en büyük ilçesi Pamukkale’nin sanatsal ve kültürel etkinliklerde her zaman adından söz ettireceğini belirten Başkan Gürlesin ise, “Sanatsal ve kültürel anlamda etkinlikler noktasında ilçemizde önemli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Pamukkale Belediyesi olarak bilinir belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinliklere de önem veriyor, vatandaşlarımızı buluşturmaya devam ediyoruz. Konserler, şiir dinletileri gibi etkinlikleri gerçekleştirerek sanatsal anlamda ihtiyaçların giderilmesine katkı koymaya çalışıyoruz. Bugünde tasavvuf müziğinin dünyaca tanınan ismi olan Ahmet Hatipoğlu anısına Türk Tasavvuf Musikisi Konseri düzenledik. Gerçekten çok güzel bir etkinlikle, geniş program çerçevesinde ülkemizin yetiştirdiği değerli sanatçımızı andık. Değerlerimizin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması anlamında da önemli bir etkinlik oldu. Merhum sanatçımıza Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
13 Temmuz 2024 Cumartesi 22 38Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
14 Temmuz 2024 Pazar 23 38Sıcak
15 Temmuz 2024 Pazartesi 23 39Sıcak
16 Temmuz 2024 Salı 23 40Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 24 41Sıcak