REKLAMI GEÇ

İşte tarihin en eski termal hamamı

İşte tarihin en eski termal hamamı

Karahayıt’ta Denizlili arkeologlar tarafından bulunan ve Anadolu topraklarında ilk olma özelliğini taşıyan 1600 yıllık tedavi merkezi, mimarisi, yapım şekli ve işleviyle bugünkü yapılara bile taş çıkarıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Eylül 2014 Çarşamba, 15:21

Pamukkale’nin kırmızı suyuyla ünlü Karahayıt Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl Denizli Müze Müdürlüğü arkeologlarının bulduğu termal tedavi merkezinin restorasyonunda sona yaklaşıldı. Anadolu topraklarında ilk kez karşılaşılan ve termal suyla tedavi amacıyla inşa edildiği tespit edilen yapının büyük bölümü ayağa kaldırıldı.

TERMAL HAVUZLU BİNA
Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, yapının milattan sonra 3 ya da 4’ncü yıla ait olduğunu ve tamamen tedavi maksatlı olduğunu söyledi. Korkmaz, “Kazı çalışmalarında toplam 4 adet havuz, yıkanma yerleri ortaya çıkarıldı. M.S. 4. ve 5. yüzyıla tarihlenen yapının yuvarlak planlı olan orta mekanında sağlık amaçlı kullanılan havuz ortaya çıkarılmıştır. Basamaklı olan havuzun yüzme amaçlı değil, tedavi amaçlı kullanıldığı belirlenmiştir” dedi.

MERKEZİ SİSTEM ISITMA
Binada o dönem ender rastlanan merkezi ısıtma maksatlı hipokaust sistemi bulunduğunu da kaydeden Korkmaz, “Bu sistem bir yapının zeminine inşa edilen bir fırınla işlemekteydi. Fırının ürettiği sıcak hava sütunlardan oluşmuş “hipokaust” adlı kanallardan geçiyor ve buradan da bir bacayla evin duvarlarına veriliyordu. Genel olarak halka açık hamamların ısıtılmasında kullanılsa da soğuk aylarda evlerin ısıtılmasında da kullanılmıştır” diye konuştu.

KARAHAYIT SAĞLIK MERKEZİYDİ
Karahayıt’ın geçmişten bu yana tedavi merkezi olarak kullanıldığının kanıtı niteliğindeki binanın restorasyonunun bu yıl içinde tamamlanacağını belirten Korkmaz, “Anadolu topraklarında ender bulunan ve günümüzde halen devam eden Karahayıt bölgemizin 4-5. yüzyıldan bu yana sağlık amaçlı kullanılan bir turizm merkezi olduğu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze arkeologları tarafından bu yaptığımız çalışmalarda elde edilen bilgi ve belgelerle ortaya çıkmıştır” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Haziran 2024 Çarşamba 22 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 22 41Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 23 42Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 22 40Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 22 42Sıcak