REKLAMI GEÇ

KARAHAYIT’A KENT ORMANI KURULUYOR

KARAHAYIT’A KENT ORMANI KURULUYOR

Pamukkale Belediyesi, termal sağlık merkezi Karahayıt’a ülkede ve dünyada termal sağlık alanında ses getirecek, bölgeye prestij kazandıracak 1 milyon 782 bin lira maliyetle Kent Ormanı kuruyor. “Termal Kentte Doğayla Buluşma Projesi” kapsamında GEKA’dan da 600 bin lira destek sağlanacak. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ile protokol imzaladı, projenin startı verildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Eylül 2015 Salı, 15:21

Pamukkale Belediyesi, termal sağlık alanında Karahayıt ve Pamukkale’ye önemli katkılar sağlayacak projeyi hayata geçiriyor. Zengin jeotermal kaynaklara sahip, ülkede ve dünyada sağlık turizmi potansiyeli giderek artan bölge için Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in girişimleriyle termal sağlık turizmine katkı sağlayacak, turistlere doğa içinde yine sağlık odaklı bir yaşam sunacak Kent Ormanı Projesi’ne başlanıyor.

Pamukkale Belediyesi, Karahayıt’ın hemen üzerinde bulunan 510 dönümlük ormanlık alanı, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nden geçtiğimiz mayıs ayında devir alarak ilk adımı attı. “Termal Kentte Doğayla Buluşma” projesi kapsamında Kent Ormanı’nda yürüyüş ve bisiklet yolları, otopark alanı, çocuk oyun grupları, spor aletleri, kafeterya ve yaşam alanları, piknik alanı gibi birçok çalışma hayata geçirilecek.

denizli-pamukkale-belediyesi-kent-ormani-ic

GEKA İLE DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI
1 milyon 782 bin lira toplam maliyetle yapılacak proje Güney Ege Kalkınma Ajansı’na da sunuldu. GEKA da onay verdiği projeye 600 bin lira destek sağlayacak, Pamukkale Belediyesi ise 1 milyon 182 bin liralık bölümünü karşılayacak.

Sağlık turizmi anlamında bölgeye gelecek turistleri cezbedecek projeyle ilgili Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ile destek noktasında GEKA binasında protokol imzaladı.

denizli-pamukkale-belediyesi-kent-ormani-ic-1

KENT ORMANI SAĞLIK TURİZMİNİ TAMAMLAYACAK
Termal Sağlık Merkezi Karahayıt’a ve Pamukkale’ye yatırımın hayırlı olmasını dileyen Başkan Gürlesin, “Pamukkale Belediyemizin daha önce GEKA’ya sunduğu bir projenin protokolünü imzalamak için bi raraya gelmiş bulunmaktayız. ‘Termal Kentte Doğayla Buluşma’ adı altında daha önce Karahayıt’ta belediyemize 510 dönümlük ormanlık alan devredilmişti. Termal sağlık turizmine katkı sunacak, turistlerin ilgisini çekecek ve onlara sağlık odaklı bir yaşam sunacak projemizi GEKA’da kabul etti. Ben projenin hazırlanması ve kabul edilmesi noktasında emeği geçen başta Vali Yardımcımıza, belediye başkanlarımıza, diğer görevli kurum ve kuruluşları müdürlerine ve GEKA Genel Sekreterimiz Süleyman Alata’ya özellikle çok çok teşekkür ediyorum. Projede, 600 bin liralık destek sağlanacak. Toplamda ise 1 milyon 781 bin lira tutan bir projedir. Amacımız termal sağlıkta Pamukkale ve Karahayıt’ın çok daha iddialı bir noktaya gelmesidir. Bu nedenle böyle bir proje hazırlandı. Sağlık turizminde en az 2 hafta bazen 3 haftaya ulaşan bir tedavi süreci var. Bu süreçte tedaviye gelen yerli ve yabancı turistlerin farklı aktivitelerden yararlanması anlamında çeşitli etkinliklerde bulunmak istiyoruz. Bununla birlikte kent ormanı sağlık turizmi açısından ayrı bir önem taşıyor. İnsanlarımızın hem tedaviyi yürütmesi diğer taraftan da yürüyüş ve bisiklet yollarıyla günü değerlendirmesi ve bölgenin çok daha iyi noktaya gelmesi için bu projeyi hazırladık. Bu proje bölgedeki kent ormanı çalışmalarının 1. etabını oluşturuyor. Sadece bu projeyle kalmayacağız. Önümüzdeki yıl bunun 2. etabı için tekrar GEKA’ya başvuracağız. Dört dörtlük bir orman için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Dört dörtlük bir proje olacağını düşünüyorum. Bu etap tamamlanınca Karahayıt’taki değişim dönüşümün daha belirgin bir noktaya geldiğini göreceğiz” dedi.

denizli-pamukkale-belediyesi-kent-ormani-ic-2

KARAHAYIT’TA YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR
Karahayıt’a yönelik yatırımların ardı ardına sürdüğünü ifade eden Başkan Gürlesin, “Karahayıt’taki çalışmalarımız farklı şekilde sürüyor. Göreve geldiğimiz günden bugüne 1 ekibimizi Karahayıt’tan hiç çıkarmadık. Ciddi anlamda 2 milyon 500 bin liralık yatırımımız oldu. Turizmi önemsiyoruz. Gelecek vadettiği için, içerisindeki birçok mineraller nedeniyle sağlık sunduğu için böyle projeler hazırlayıp desteklerimize devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Kasım 2023 Çarşamba 10 17Sağanak Yağışlı
30 Kasım 2023 Perşembe 12 18Sağanak Yağışlı
1 Aralık 2023 Cuma 11 19Çok Bulutlu
2 Aralık 2023 Cumartesi 10 20Çok Bulutlu
3 Aralık 2023 Pazar 10 18Az Bulutlu