Pamukkale 1 Haziran'da misafirlerini ‘en beyaz’ haliyle karşılayacak - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Pamukkale 1 Haziran’da misafirlerini ‘en beyaz’ haliyle karşılayacak

Pamukkale 1 Haziran’da misafirlerini ‘en beyaz’ haliyle karşılayacak

Geçen yıl 2 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği Pamukkale, verilen koronavirüs arasının ardından misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, “Beyazlaştırma ve su salım planları harika şekilde ilerliyor. Pamukkale, tarihinde hiç olmadığı kadar beyaz durumda. Buradaki görsel şöleni görmeye herkesi bekliyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Mayıs 2020 Cumartesi, 13:54

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Pamukkale, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle verilen aranın ardından, 1 Haziran’dan itibaren misafirlerini daha beyaz travertenlerle karşılamaya hazırlanıyor.

Tedbirler kapsamında 19 Mart’tan bu yana ziyaretçi alınmayan Pamukkale, en sakin günlerini geçiriyor. Kapıların kapanmasının ardından görevlilerin yeniden ziyaretçi kabul etmek için yaptıkları çalışmalar tamamlandı.


Sosyal mesafenin korunması için oturma ve gezi alanlarıyla ilgili düzenlemeler yapılan ören yerinde, güvenlik görevlilerine de eğitim verildi.

Ören yerini gezmek isteyenler, kapıda ateş ölçümünün ardından temassız geçiş noktalarından giriş yapacak. Antik havuz, çevresinde devam eden restorasyon nedeniyle bir süre hizmet veremeyecek.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Turhan Veli Akyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 2 milyonun üzerinde turist çeken bölgenin, bu sene kapılarını kapattığı 18 Mart’a kadar 112 bin ziyaretçiyi ağırladığını bildirdi.

Ziyarete verilen arayı iyi değerlendirdiklerini, bazı bölümlerde kararan travertene yönelik su salımı ve beyazlaştırma çalışması yürüttüklerini dile getiren Akyol şöyle konuştu:

“Pamukkale ve travertenleri, bu sürede adeta dinlenmeye çekildi. Travertenlerimiz tahmin edemediğimiz kadar mükemmel durumda. Beyazlaştırma ve su salım planları harika şekilde ilerliyor. Şu anda uzmanlar travertenlerde olumsuz bir durumun olmadığını rapor ediyor. Pamukkale tarihinde hiç olmadığı kadar beyaz durumda. Buradaki görsel şöleni görmeye herkesi bekliyoruz.”

BELLİ SAYIDA TURİST AĞIRLAYACAK
Koronavirüs önlemleri kapsamında ören yerindeki insan sayısının kameralarla sürekli kontrol altında tutulacağını kaydeden Akyol, maskesiz dolaşmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade etti.

Özellikle travertenlerde yan yana kimsenin yürümemesi için ilave önlem alacaklarını bildiren Akyol, “Görevliler ısrarla sosyal mesafeye karşı uyarı yapacak. İçerideki kişi sayısını devamlı takip edeceğiz. Sayı eşiğinin aşılmasından itibaren kabulü bir süre durduracağız, çıkan kişi kadar içeri turist alacağız.” dedi. SEBAHATDİN ZEYREK (AA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Ocak 2022 Çarşamba -2 3Parçalı Bulutlu
20 Ocak 2022 Perşembe -3 7Parçalı Bulutlu
21 Ocak 2022 Cuma 1 8Yağmurlu
22 Ocak 2022 Cumartesi 3 9Yağmurlu
23 Ocak 2022 Pazar 0 4Karla Karışık Yağmurlu