Pamukkale yağlı güreşleri büyük yankı uyandırdı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Pamukkale yağlı güreşleri büyük yankı uyandırdı

Pamukkale yağlı güreşleri büyük yankı uyandırdı

Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl ilki düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri, yağlı güreş camiasında büyük yankı uyandırdı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Şehir merkezimizde bir ilk olarak tarihe kazıdığımız Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne katılan tüm pehlivanlarımıza, güreş heyecanını doyasıya yaşayan on binlerce güreş severimize ve Denizli’mize, Pamukkale’mize yakışır bu büyük organizasyon da emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Ağustos 2021 Pazartesi, 16:19

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Pamukkale Belediyesi olarak tarihe kazınan bir ilke imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Pazar günü Denizli Atatürk Stadı’nda gerçekleşen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne on binlerce güreş sever katılırken, yağlı güreşin önemli isimleri ve Denizli protokolü de katıldı.

MUHTEŞEM FİNAL GÜRBÜZ İLE BALABAN ARASINDA OLDU
Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Pazar günü Denizli Atatürk Stadı’nda sabah saat 10.00’da başlayan Pamukkale Yağlı Güreşleri, akşam saatlerine kadar devam etti. Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde toplam 517 pehlivan kıyasıya mücadele etti. Baş güreşlerde, İsmail Balaban ile Ali Gürbüz’ün final güreşi 20 dakika sürdü. Kıyasıya mücadelenin galibi Ali Gürbüz olurken, Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin ilk başpehlivanı olarak adını tarihe yazdırdı.

BAŞARILI BİR ORGANİZASYON
Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin kurucu ağası Denizlili iş insanı Yavuz Cinkaya, ağalık ihalesini alarak 2022 yılı Pamukkale Yağlı Güreş Ağası oldu. İlk kez şehir merkezinde düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne Kırkpınar daimi altın kemer sahibi Denizlili başpehlivan Hüseyin Çokal, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Ağası Seyfettin Selim, birçok ilin yağlı güreş ağaları, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile birlikte Türkiye Güreş Federasyonu’ndan yetkililer de katıldı.

Yağlı Güreşlerin önemli isimleri, Pamukkale Belediyesi’nin gerçekten zor bir işin üstesinden geldiğini, ilk kez düzenlenmesine rağmen, eksiksiz ve çok başarılı bir organizasyona imza atıldığını belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’yi tebrik etti.

GÜREŞ SEVERLERDEN ÖVGÜ
Pamukkale Yağlı Güreşleri, kadınından, erkeğine, yaşlısından gencine izlemeye gelenler ile yağlı güreşleri her kentte takip eden güreş severlerden tam not aldı.

Pamukkale Belediyesi’nin başarılı bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ifade eden güreş severler, Pamukkale Belediyesi’nin Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne eş değerde her ayrıntısıyla başarılı, büyük bir organizasyona imza attığını belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’yi tebrik ettiler.

Güreş meraklısı Hüseyin Zeybek, “Güreş meraklısıyım. Denizli’de güreş olmasını hep isterdim. Bu başlangıç çok iyi oldu. Denizli’miz Hüseyin Çokal, Bayram Kes, Hasan Güngör gibi önemli isimleriyle güreşçi memleketidir” dedi.

Minik güreş sever Adem Turan da, “Denizli’de böyle bir etkinliğin olması çok güzel. Tüm Türkiye’den gelen güçlü başpehlivanlarımız var. Çocuk güreşçilerimizde var. Yakında inşallah bende bu sahalarda olmak istiyorum. Keyifle izliyoruz. Başkan Avni Örki’ye teşekkür ederim” dedi.

Salih Sepet, Denizli’de yağlı güreş olmasını hep istediklerini ifade ederek, “Antalya’da ve diğer birçok il de olduğu gibi burada da hep güreşlerin olmasını istiyoruz. Belediye başkanından, güreş organizasyonu düzenleyene kadar emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

Karadenizli İbrahim Özaydın, “Denizli’de bu ilk defa oluyor. Ben Karadenizliyim orada daha yoğun oluyor ama buradaki seyircilere çok şaşırdım, baya kalabalık bir seyirci. Denizli’de de çok fazla güreş sever vatandaş varmış” derken, Muğla’dan gelen Mustafa Emre, “Muğla’dan sadece bu güreş için geldik. Zamanında Kırkpınar güreşlerine gitmiş biri olarak ilk defa gerçekleştirilen bu organizasyon oldukça iyi, devamını diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN ÖRKİ’DEN TEŞEKKÜR
Pamukkale Yağlı Güreşleri ile bir ilke imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Bir ilke imza attık. Güreş severlerden ve yağlı güreşin önemli isimlerinden övgüler duyduk. Halkımızın özlem duyduğu bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ata sporumuzun gelecek kuşaklara aktarılmasına aracılık yapmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne çocuğu, torunu, eşiyle birlikte, gencinden yaşlısına katılım sağlayan güreş severlerimizin gösterdikleri ilgi çok güzeldi. Şehir merkezimizde bir ilk olarak tarihe kazıdığımız Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne katılan tüm pehlivanlarımıza, güreş heyecanını doyasıya yaşayan on binlerce güreş severimize ve Denizli’mize, Pamukkale’mize yakışır bu büyük organizasyon da emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Eylül 2021 Cumartesi 17 35Az Bulutlu
19 Eylül 2021 Pazar 19 35Parçalı Bulutlu
20 Eylül 2021 Pazartesi 20 35Parçalı Bulutlu
21 Eylül 2021 Salı 21 36Parçalı Bulutlu
22 Eylül 2021 Çarşamba 18 32Az Bulutlu