Termal Sağlık ve Turizm Derneği, 2019 yılı için 300 bin Rus turist bekliyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, 2019 yılı için 300 bin Rus turist bekliyor

Termal Sağlık ve Turizm Derneği, 2019 yılı için 300 bin Rus turist bekliyor

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) yönetimi termal turizmini güçlendirmek için 34 Rus Operatör yetkilisini ağırladı ve termal kaynaklar hakkında bilgi verdi. Amaç 2019 yılında termal turizmi için 300 bin Rus Turistin Denizli’yi tercih etmesini sağlamak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Kasım 2018 Pazartesi, 13:36

DENİZLİ (AA) – Termal Sağlık ve Turizm Derneği’nin (TESTUD) öncülüğünde Denizli’ye gelen 34 Rus tur operatörü ağırlandı. Amaç tur operatörleri aracılığıyla kentin uluslararası standarttaki termal tesislerinin tanıtılması ve özellikle sağlıklı yaşlanmak isteyen Rus turistlerin Türkiye’yi tercih etmesinin sağlanması hedefleniyor.

Dünyanın 146 ülkesinden şifa bulmak için Türkiye’yi tercih edenler, termal zenginlikleri barındıran uluslararası nitelikteki tedavi merkezlerine geliyor. Türkiye, sayısı günden güne artan tesisleriyle turizm gelirlerini artırmayı planlıyor. Sağlık turizminden 10 milyar dolar gelir hedefleyen turizmciler, alternatif alanda en fazla turisti termalden bekliyor.

TESTUD öncülüğünde Türkiye’ye gelen Rus tur operatörleri, Pamukkale’deki termal tesisleri ve sağlık kuruluşlarını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan ve TESTUD üyeleri ile bir araya gelen 34 kişilik Rus heyet, bölgedeki termal kaynaklar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. TESTUD Başkanı Yavuz Yılık, Türk termal turizmini dünyaya tanıtmak için yola çıktıklarını söyledi.

Dünyanın farklı noktalarında çalışma yürüttüklerini dile getiren Yılık, şöyle konuştu:
“Ülkemiz deniz, kum, güneş turizminde güçlü ancak termal zenginliklerimizin yeteri kadar tanınmadığını şahit oluyoruz. Öncelikle termal turizmde de en kısa sürede söz sahibi olmak istiyoruz. Bu kapsamda sağlık turizm yetki belgesi alan tesis ve hastaneleri yurt dışında tanıtıyoruz. Böylece milyonlarca turisti Türkiye’ye çekmek istiyoruz. 2019 yılında Rusya’dan ilk etapta 300 bin kişinin termal tedavi için gelmesini bekliyoruz. Ruslar, Pamukkale ile Karahayıt’a hayran kaldılar.”

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı ise insanların giderek yaşlandığını ve termal turizmin dünyada popüler hale geldiğini dile getirdi.
İnsanların artık daha sağlıklı yaşlanmanın çaresini aramaya başladığına dikkati çeken Başarılı, “Yani kişi artık sağlıklı yaşlanmaya gayret ediyor. Denizli bunun için çok güzel bir yer. Geçen yıl 700 bin sağlık turizmi hastası Türkiye’ye geldi. Bu sene 800 bin hedefini aşıyoruz. 2023 rakamı ise 2 milyon. Hep beraber elimizi taşın altına koyarak bunu başaracağız.” diye konuştu.

Rus tur operatör firması yetkilisi Galina Tereshcenko da gezdikleri termal tesisleri beğendiklerini ifade etti. Rusya’ya döndüklerinde Türkiye’nin tüm güzelliklerini aktaracaklarını kaydeden Tereshcenko, “Sağlıklı yaşlanmak için Türkiye’ye gelmek istiyoruz. Şu anki amacımız Türkiye’deki termal tesisleri tanıtmak. Sağlıklı bir şekilde tedavi olmak için bu termal tesisler çok uygun. Yaşlılarımız da buraya gelmek isteyecektir. Denizli’deki termal suya hayran kaldık. Türkiye’nin termal sağlık yüzünü Rusya’da tanıtacağız.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Ocak 2022 Cumartesi -3 6Çok Bulutlu
30 Ocak 2022 Pazar 2 9Çok Bulutlu
31 Ocak 2022 Pazartesi 0 5Karla Karışık Yağmurlu
1 Şubat 2022 Salı -4 10Yağmurlu
2 Şubat 2022 Çarşamba 5 9Yağmurlu