Turizmciler uyarıyor: Türkiye aşılamada rakip ülkelerin gerisinde kalmamalı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Turizmciler uyarıyor: Türkiye aşılamada rakip ülkelerin gerisinde kalmamalı

Turizmciler uyarıyor: Türkiye aşılamada rakip ülkelerin gerisinde kalmamalı

Kontrollü normalleşme sürecindeki Denizli’de bazı kısıtlamaların kaldırılması Pamukkale’deki ziyaretçi sayısını ikiye katladı. Pandemi öncesi ziyaret sayılarına yaklaşan Beyaz Cennet’te yerli turist turizmcinin umudu oldu. DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, “Yabancı eksiğini yerli turist giderdik ama aşılamada ve hasta sayılarında rakip turizm ülkelerinin gerisinde kalmamalıyız. Aksi halde gelecekte zor günler bizi bekler” uyarısı yaptı. Yeni normalde Pamukkale’ye girişlerde HES kodu uygulaması başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Mart 2021 Cuma, 10:22

Koronavirüs risk değerlendirme haritasına göre sarı bölgede yer alan ve orta riskli kabul edilen Denizli’de İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi aldığı kararlarla bazı sınırlamaları kaldırdı. Kentte yaş gruplarında sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma araçlarının kullanımı serbest bırakılırken hafta sonları da herkes için uygulanan sokağa çıkma engeli kaldırıldı. Bu durum uzun zamandır yeterli ziyaretçi alamayan UNESCO’nun Dünya Mirası listesindeki Pamukkale’de hemen hissedildi.

GÜNLÜK ZİYARETÇİ SAYİSİ 2’YE KATLADI
Kısıtlamalar süresince ağırlıklı olarak turlarla gelen yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Pamukkale’de günlük ziyaretçi sayıları ortalama 600’e kadar düşmüştü. Sınırlamaların kaldırılmasından sonra ‘Beyaz Cennet’e yerli turist akını oldu. Sadece hafta sonunda değil hafta içinde de ziyaretçi sayıları ikiye katladı. Ortalama ziyaret sayısı 1.200’ü buldu. Türkiye’nin en rağbet gören ören yerlerinden biri olan ve pandemiden önce Ocak, Şubat ve Mart aylarında ortalama günlük 1500 kişi ağırlayan Pamukkale eski rakamlara yaklaşmış oldu. Pamukkale 2019 yılı Ağustos ayında bir günde 17 bin turist ağırlayarak rekor kırmıştı.

HES KODU UYGULAMASINA GEÇİLDİ
Pamukkale’de kontrollü normalleşme kapsamında kapılarda HES kodu kontrolü yapılmaya başlandı. Kuzey Kapısı, Güney Kapısı ve Güney Yaya Kapısı’nda bulunan görevliler beyaz travertenleri ziyaret etmek isteyen herkesin risk durumunu inceledi. Tur şirketleri ile gelen ve aşı pasaportu olan turistler uygulama dışında tutulurken, yabancı olmalarına rağmen uzun zamandır Türkiye’de yaşayan ziyaretçiler de HES kodu ibra etmek zorunda kaldı.

BU YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI
Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen Ocak ayından bu yana en yüksek günlük ziyaretçi sayısına ulaştıklarını söyledi. Şen, “Pandemide evde kalan insanların dolaşımın rahat olduğu kentleri tercih etmesi, termal alanların, sauna ve masaj gibi hizmetlerin akşam 19:00’a kadar açık olması ziyaretçi sayısının artmasında etken oldu. Bu sayılara sadece yerli ağırlıklı misafirlerimiz ile ulaştık. Endonezya hariç uzak doğudan gelen ziyaretçimiz yok. Onların da ilave olması ile iyi bir yere geleceğiz” diye konuştu.

YETERİNCE HIZLI AŞILAMA YAPMAZSAK REKABET GÜCÜMÜZÜ KAYBEDERİZ
Hem aşılamada hem de korona ile mücadelede daha süratli adımlar beklediklerini söyleyen Şen; “Burada asıl turizmcilerin takip ettiği konu tüm dünyada hızlı bir şekilde aşılamanın sağlanması. Ülkemizde de aşılama hızının artarak sürmesini bekliyoruz. Aşılamayı gerektiği kadar hızlı şekilde yapamazsak ve özellikle rakip ülkelerde aşılama oranları yüksek hasta sayıları az gerçekleşirse uluslararası rekabet gücümüz de o kadar azalır. Aksi halde gelecekte zor günler bizi bekler” dedi.

Yorumlar

Hatice   -  Bağlantı 12 Mart 2021, 11:03

Çocukluğum da köylü, kentli ekonomik durumu nasıl olursa olsun herkesin rahatça gezip görebildiği Pamukkale kişi başı 80 tl olmuş. Artık parası olan yabancı turistler gelebiliyor. Vergisini veren vatandaşlar olarak bizler gezemiyoruz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

PamukkaleSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
19 Nisan 2021 Pazartesi 18 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Nisan 2021 Salı 10 22Parçalı Bulutlu
21 Nisan 2021 Çarşamba 8 24Parçalı Bulutlu
22 Nisan 2021 Perşembe 10 25Az Bulutlu
23 Nisan 2021 Cuma 13 30Az Bulutlu