Denizli’de her 2 yetişkinden 1'i ehliyet sahibi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’de her 2 yetişkinden 1’i ehliyet sahibi

Denizli’de her 2 yetişkinden 1’i ehliyet sahibi

Denizli Emniyet müdürlüğü verilerine göre, kentte yaşayan her iki yetişkinden biri sürücü belgesi sahibi. Denizli’de 2012 Şubat verilerine göre toplam 329 bin 285 adet sürücü belgesi bulunuyor. Denizli’de yetişkin erkeklerin yüzde 86’sının sürücü belgesi mevcutken, yetişkin kadınların sadece yüzde 15’nin ehliyeti bulunuyor

/ DENİZLİHABER / 27 Haziran 2012 Çarşamba, 15:33

Denizli Trafik Kazaları Önleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Karataş, Denizlihaber okuyucuları için, bundan sonra Denizli trafiğine ilişkin önemli rakamları, Denizlihaber.com’un ‘Rakamlarla Denizli Trafiği’ özel çalışmasına taşıyor.

Karataş’ın ilk incelemesi, sürücü belgelerine yönelik. Denizli’de 2012 Şubat rakamlarına göre toplam 329 bin 285 sürücü belgesi bulunuyor. Kentte sürücü belgesi alıp trafiğe çıkanların cinsiyetlerine bakıldığında erkeklerin kadınlara ezici bir üstünlük sağladığı gözleniyor.

Her 10 erkekten 9’u belgeli
Denizli’de her 20 yaş üstü 10 erkekten neredeyse 9’u ehliyet sahibi. Buna karşılık 20 yaş üstü yetişkin her 10 kadından yalnızca 2’si(yaklaşık) sürücü belgesi sahibi. Denizli’de TÜİK verilerine göre 20 yaş üstü yetişkin nüfusu 641 bin 4. Bunların 328 bin 331’i erkek. Denizli’de 2012 Şubat sonu verilerine göre 282 bin 991 bir erkek sürücü bulunuyor.

Kadınlarda oran çok düşük
TÜİK verilerine göre neredeyse kentte erkeklerle eşit oranda bulunan yetişkin kadın nüfusu söz konusu şoförlük olunca, ciddi bir uçurum dikkate çarpıyor. 20 yaş üstü yetişkin kadın sayısı 312 bin 673 iken Denizli’de yine Şubat verilerine göre yalnızca 46 bin 294 kadın sürücü bulunuyor.

Kadınlar arayı hızla kapatıyor
Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre 2010, 2011 ve 2012 Şubat sonu verileri karşılaştırıldığında kadınların sürücü belgesi alma oranındaki ciddi artış dikkat çekiyor. 2010 yılına göre erkeklerin sürücü belgesi almalarındaki artış oranı yüzde 5 iken, kadınlarda bu oranın yüzde 15 olarak gerçekleştiği gözlemleniyor. Öte yandan Denizli’de aynı dönemde ehliyetleşme artış oranı ise yüzde 6,7 olarak gerçekleşti.

Karataş’ın yorumu
Veriler için Denizli Emniyet Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Ehliyetleşme de oransal bazda artışlara baktığımızda kadınların erkeklere oranla hızla sürücü belgesi sahibi olduğunu görmek sevindirici. Kadınlarımızın trafik içindeki deneyimlerini arttırmaları, onların kentin trafik akışına uyumlarını sağlayacağı gibi, kentin trafik kurallarına yönelik duyarlılığını da artıracaktır diye düşünüyoruz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı