REKLAMI GEÇ

Aşıklar Sarayköy’de gönülleri fethetti

Aşıklar Sarayköy’de gönülleri fethetti

Sarayköy Belediyesi tarafından düzenlenen Aşıklar Bayramı’nda halk ozanları söyledikleri türküler, güzellemeler ve atışmalarla gönülleri fethetti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Ekim 2022 Cuma, 12:52

Sarayköy Belediyesi, Anadolu kültürünün binlerce yıllık geçmişine dayanan âşıklık geleneğini yaşatmaya, gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

Belediye tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Aşıklar Bayramı, Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Mestan Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan ve vatandaşlar katıldı.

Sarayköylülerin yoğun ilgi gösterdiği Aşıklar Bayramı’nda Gümüşhane, Adana, Kars, Konya, Denizli ve Karaman’dan gelen 6 ozan söyledikleri türkülerle gönülleri mest etti. Ozanların koçaklamaları, güzellemeleri ve atışmaları da büyük beğeniyle izlendi.

LEBDEĞMEZ ŞAŞIRTTI
İki ozan, v,b,m,p ve f harflerini kullanmamak için dudaklarının arasına kürdan bıraktı. Gelenekle kafiyeyi ve mana derinliğini bozmayacak şekilde cümleler kurmaya çalışan ozanların zorlu atışmalarını vatandaşlar dikkatle izledi.

Program sonunda ayakta alkışlanan halk ozanlarına Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş çiçek takdim etti.

Âşıklık geleneğinin kültürümüzün önemli yapı taşlarından olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Özbaş, “Gelenek, göreneklerimizi, tarihimizi, kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak öncelikli vazifelerimizden birisidir. Aşıklık geleneği de unutmamamız gereken kültürümüzdür. Bugün burada kulaklarımızı mest, gönüllerimiz fetheden halk ozanlarımıza teşekkür ediyorum. Kültürlerimizi yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı