Sarayköy’de milli mücadele coşkusu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sarayköy’de milli mücadele coşkusu

Sarayköy’de milli mücadele coşkusu

Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 98. yıldönümü törenlerle kutlandı. Başkan Ahmet Necati Özbaş, “Ülkemiz üzerinde kötü senaryolar kurulmuş ancak Türk milleti göğsünü siper ederek her mücadeleyi kazanmıştır” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2017 Çarşamba, 16:40

Sarayköy’ün milli mücadeleye katılışının 98. yıldönümü nedeniyle Atatürk Parkı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene, Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Garnizon Komutanı Üsteğmen Hasan Çağrı Öcal, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Emniyet Müdürü Alper Akbaba, Milli Eğitim Müdür Vekili Bülent Akhan, siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Tören Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

Sarayköy’ün milli mücadeleye katılışının 98. yılını kutladıklarını ifade eden Başkan Özbaş, “Bizler 98 yıl önce 24 Mayıs 1919’da tarihe kahramanlıkları ile geçen ecdadın torunlarıyız. 98 yıl önce Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, sonra Sarayköy Müftüsü Ahmet Şükrü Efendi aynı fetva ile Denizli ve Sarayköy halkının yunan işgaline karşı koyması gerektiğini belirtmiş; kahraman Sarayköylüler 7’den 70’e genç, ihtiyar, çoluk, çocuk demeden bu mücadeleye katılmışlar. Bu kahramanlık ise İzmir Müdafaa-i Hukuku Cemiyeti’ne katılan ilk Kuva-yi Milliye hareketlerinden bir tanesidir. Emin Aslan Tokatlı Bey, Müftümüz Ahmet Şükrü Efendi ve ismini anacağımız birçok Sarayköylü kahraman isimlerini tarihe altın harflerle kazımışlardır. Anadolu’ya girişimizden beri bedeller ödenmiş, ödeniyor. ‘Su uyur, düşman uyumaz’ atasözümüz bunu en doğru belirten sözleridir. Ülkemiz üzerinde kötü senaryolar kurulmuş ancak Türk milleti göğsünü siper ederek her mücadeleyi kazanmıştır. Bu coğrafyada bedel ödemek varsa bizler bedel ödemeye devam edeceğiz. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin 98 yıl önce dediği ‘silah bulamayan 3 taş alsın’ cümlesini bugünkü şartlarla yaparken bizde tüm Türkiye ve çalışanlar olarak hepimiz yaptığımız işlerde başarılı olarak mücadele devam edeceğiz” diye konuştu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
Konuşmanın ardından, ortaokullar arası 24 Mayıs Milli Mücadele konulu resim yarışmasında birinci olan Ahmet Güdücü Ortaokul öğrencisi Seval Akbaş, ikinci olan Atatürk Ortaokul öğrencisi Rümeysa Küçükaycan ve üçüncü olan Gazi Ortaokul öğrencisi Türkan Kömür’e ödüllerini Garnizon Komutanı Üsteğmen Hasan Çağrı Öcal verdi.

24 Mayıs Milli Mücadele konulu şiir yarışmasında dereceye giren Atatürk Ortaokul Öğrencisi Aleyna Yılmaz, Hasköy Hayrettin Türkölmez Ortaokul öğrencisi Emine Yüksek ve Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokul öğrencisi Zeynep Ekin’e de ödüllerini Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş verdi.

Kompozisyon yarışmasında birinci olan Menderes Anadolu Lisesi öğrencisi Yurdaşen Bacaksız, ikinci olan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mücahit Gökbunar da ödülünü Emniyet Müdürü Alper Akbaba’dan aldı.

ŞEHİTLER VE KAHRAMANLAR MEZARLARI BAŞINDA ZİYARET EDİLDİ
Ödül töreninin ardından ilçe protokolü ve siyasi parti temsilcileri ilçede bulunan şehitlikleri ve milli mücadele kahramanlar mezarları başında ziyaret edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı