Görme engelliler için titreşimli şapka yaptılar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Görme engelliler için titreşimli şapka yaptılar

Görme engelliler için titreşimli şapka yaptılar

Sarayköy Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu öğrencilerinin hayata dair projeleri göz doldurdu. Öğrenciler insansız tarım aracı ve görme engelliler için titreşimli şapka projesi hazırladılar.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Nisan 2019 Cuma, 16:21

Sarayköy Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu öğrencileri “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” kapsamında öğretmenleri Murat Çankaya koordinatörlüğünde hazırladıkları projelerle takdir topladı. Öğrenciler, görme engelli bir vatandaşın yolda yürürken önüne çıkabilecek engeli hissetmesi için titreşimli şapka, çiftçiler için internetten kontrollü insansız tarım aracı, cep telefonu şarj eden pedallı bank gibi projeler hazırladılar.

Öğrenciler tarafından hazırlanan 21 proje Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu’nda sergilendi. Fuar açılışına Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, ilçe protokolü, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Görme engelli vatandaşlar için tasarlanan mesafe sensorlu şapka büyük beğeni alan projeler içerisinde yer aldı. Bu projede görme engelli bir vatandaş sensor özelliği bulunan şapkayı taktığında 1 metre uzağındaki engeli şapkanın verdiği titreşim ile fark edebilecek.

Tarım ilçesi olan Sarayköy’ü de unutmayan öğrenciler otomatik tarla süren traktör, sadece güneş enerjisi ile çalışan araçlar, güneş enerjili korkuluk projesi üretti. Ayrıca akıllı köy evi, cep telefonu şarj eden pedallı bank, otomatik kalp masajı standı, radyo dalgaları ile müzik yapımı ve sokak hayvanları için barınma yerleri yapımı projelere de dikkat çekti.

Projeleri tek tek gezen Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, “Bilim insanları olacak çocuklarımıza ve onlara ışık tutan öğretmen ve okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir çalışmanın ilçemiz için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum” dedi.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’ndaki projeleri incelerken büyük heyecan duyduğunu belirten Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Böyle önemli bir fuarın ilçemizde hayat bulması bizleri gururlandırdı. Fuarda hayata ve yaşama dair çok önemli projeler yer almış. Tarımdan, sanata, sanattan yaşama, doğadan farkındalık yaratacak projelere imza atılmış. Gençlerimizi ve değerli öğretmenlerini tebrik ederim” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı