REKLAMI GEÇ

Sarayköy’de 37’nci deve güreşleri büyük ilgi gördü

Sarayköy’de 37’nci deve güreşleri büyük ilgi gördü

Sarayköy’de bu yıl 37’nci kez düzenlenen deve güreşlerinde binlerce güreş tutkunu buluştu. Türkiye’nin tek doğal güreş arenası olan Sarayköy’deki güreşlerde piknik ve güreş heyecanı bir aradaydı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Ocak 2023 Pazar, 19:28

Sarayköy’de bu sene 37’ncisi düzenlenen Geleneksel Sarayköy Deve Güreşleri Festivali, Yıldıztepe Mahallesi Demirci Deresi mevkiinde yapıldı.
Çatımların (eşleşme) başarılı olduğu güreşlerde 132 başpehlivan devenin kıyasıya mücadelesi güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı. Sarayköy’ün yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği Sarayköy Deve Güreşleri Festivali’nde on binlerce deve tutkunu, hem piknik yaptı hem de festivalin tadını çıkardı.
Yılın en coşkulu müsabakalarına sahne olan Sarayköy Deve Güreşlerinde Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sarayköy Kaymakamlığı ve Sarayköy Belediye Başkanlığı kupalarını kazanan develerin sahiplerine kupa takdimi yapıldı. Kupaları deve sahiplerine Kaymakam Cantürk, Belediye Başkanı Özbaş, AK Parti İl Başkanı Güngör ve Mehmet Karabay verdi.

Misafirlerle yakından ilgilenen Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ Bugün 37. kez düzenlediğimiz Yörük-Türkmen geleneğimizin bir parçası olan deve güreşlerinde on binlerce vatandaşımız ile bir araya geldik. Bir yıl önceden düzenlemeye başladığımız deve güreşimizde develerimizin tutulmasından, saha içi düzenlemesine kadar emeği geçen başta Sarayköy Belediye personelimiz olmak üzere Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımıza, deve güreşi tertip ekibi üyelerimize ve masa hakimlerimize çok teşekkür ederim. Kültürel bir değerimiz olan deve güreşlerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı titizlik ve tutkuyla düzenlemeye devam edeceğiz. Bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize çok teşekkür ederiz” dedi.

Deve güreşi kültürünün Sarayköy’de en üst şekilde yaşatıldığını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Bu değerimizi, güzelliğimizi ve geleneğimiz gerçekten Sarayköy’de en üst şekilde yaşatılıyor. Ben öncelikle bu işi başlatan ve bugüne kadar sürdürülmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Geleneklerimize sahip çıkmak ve gelecek nesillerimize aktarmamız gerekiyor. Çünkü bunlar bizi biz yapan değerler. Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’a uzun zamandır bu geleneğimizi en üst seviyede, en güçlü şekilde, en güzel şekilde yapma gayretinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FESTİVALE KATILANLAR
AK Parti Denizli Milletvekilleri Ahmet Yıldız ve Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, MHP İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, MHP Sarayköy İlçe Başkanı Hasan Konya, AK Parti Sarayköy İlçe Başkanı Mustafa Paşalıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Mehmet Karabay, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Kale Belediye Başkanı Mehmet Ali Sağınç, Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Sarayköy Belediyesi meclis üyeleri, ilçe protokolü ve on binlerce vatandaş katıldı.

Yorumlar

Çağrı Öncel   -  Bağlantı 30 Ocak 2023, 07:48

Deve güreşlerini izlemeye dün gittik, bildiğiniz mezbelelik, yani çöplük gibiydi ortalık, üçbin yıllık antik stadyumlarda bile mermer oturma yerleri, taş yollar var. İzlemeye gelen binlerce insan için ne tuvalet ne lavabo, heryer çamur içindeydi..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı