REKLAMI GEÇ

Sarayköy’de 408 hektar alanı etkileyen orman yangınının izleri siliniyor

Sarayköy’de 408 hektar alanı etkileyen orman yangınının izleri siliniyor

Sarayköy’de 3 yıl önce yanan yüzlerce hektar ormanlık alan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalar kapsamında dikilen 830 bin fidanla yeniden yeşil görünüme kavuşacak.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Eylül 2020 Perşembe, 12:38

İlçeye bağlı Tekke Mahallesi yakınlarında 3 Temmuz 2017’de çıkan ve 3 gün sonra kontrol altına alınabilen orman yangınında 408 hektar alandaki ağaç kül oldu.

Yangının ardından ormancılar, bölgede 830 bin fidanı toprakla buluşturdu. Fidanlar, aradan geçen zamanda boy atmaya başladı.

Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, Sarayköy Orman İşletme Şefliği sınırlarındaki yangına 15 dakika içinde ilk müdahalenin yapıldığını ancak saatte 35-40 kilometre hızla güneyden esen şiddetli rüzgarla yangının büyüdüğünü hatırlattı.

Yangına 3 uçak, 3 helikopter, 6 treyler, 7 dozer, 18 su ikmal aracı, 41 arazöz, 11 ilk müdahale aracıyla müdahale edildiğini, uçakların 12, helikopterler 150 sorti yaptığını, iş makinelerinin günlerce yangın mahallinde çalıştığını aktaran Çetinkaya, “Yangın 6 Temmuz’da kontrol altına alınmış ve 25 Temmuz saat 12.05’te tamamen söndürülmüş, 408 hektar ormanlık alan yanmıştı” dedi.

Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda yangında görev alan herkesin canını ortaya koyarak alevlerin söndürüldüğünü ifade eden Çetinkaya, “Yangından sonra aldığımız talimatla alanı temizledik. Daha sonra bölgeye yaklaşık 1 yıl içinde yeni fidan dikimi, karaçam ve kızılçam ağacı tohumu serpilme işlemi yapıldı. Kızılçam, badem, ateş dikeni, servi, akasya, fıstık çamı diktik. Ciğerlerimiz yandı ama yeni fidanlarımız toprakla buluşturduk. Şimdi daha güzel bir ormanlık alan için çalışıyoruz” dedi. DENİZLİ (AA)

Yorumlar

Uğur Duranoğlu   -  Bağlantı 10 Eylül 2020, 12:59

Güzel ilçemin dağları eskisi gibi yemyeşil olsun

ormanlar,ülkemizde orman yangınları hiç olmasın, ama malesef bu yıl yine çok orman yangını oldu, ormanlar çabuk yok olur. Ama yeniden orman olması yıllar alır.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı