Sarayköylü çiftçinin devesine Burdur’da katarakt ameliyatı yapıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sarayköylü çiftçinin devesine Burdur’da katarakt ameliyatı yapıldı

Sarayköylü çiftçinin devesine Burdur’da katarakt ameliyatı yapıldı

Sarayköylü deve yetiştiricisi Mehmet Akca’nın 14 yaşındaki çift hörgüçlü Asya devesi, Burdur’da katarakt ameliyatı olarak sağlığına kavuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Ocak 2022 Pazartesi, 22:30

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde çift hörgüçlü Asya devesine katarakt ameliyatı yapıldı.
Denizli’nin Sarayköy ilçesinden 14 yaşındaki “Çağrı” isimli deve, görme bozukluğu şikayetiyle üniversitenin hayvan hastanesinde getirildi.
Veteriner Hekim Dr. Öğr. Üyesi Harun Çınar tarafından muayene edilen ve iki gözünde katarakt olduğu belirlenen deve ameliyat edildi.
Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatın başarılı geçtiğini belirterek devenin yaklaşık iki yıldır her iki gözünde görme sonuyla yaşadığını aktardı.
Hayvanın sağ gözündeki kataraktın alındığını dile getiren Çınar, “Devenin şifaya ulaşmasına yardımcı olacağız. Şu an tek gözünü ameliyat ettik. Diğer gözünü de 45 gün sonra ameliyat edeceğiz.” dedi.

Devenin sahibi Mehmet Akca da hayvanın kendisi için önemli ve kıymetli olduğunu belirterek, “Çift hörgüçlü devemiz Çağrı, bizim güreş develerimizin babası oluyor. Yaklaşık 8 senedir bizimle yaşıyor, 25-30 civarında yavrusunu aldık. Dişi güreş develerinin üretimini yapıyoruz. Çağrı’nın tedavisini yaptırmak bizi mutlu etti. Devemizin bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz.” diye konuştu. AA

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı