REKLAMI GEÇ

Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 100. yılı kutlandı

Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye katılışının 100. yılı kutlandı

Denizli’nin Sarayköy ilçesinin Milli Mücadele’ye katılışının 100. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2019 Cuma, 13:27

DENİZLİ (AA)
Atatürk Parkı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Necat Özbaş, 24 Mayıs 1919’da Müftü Ahmet Şükrü Efendi önderliğinde istiklal ve istikbal yürüyüşüne başlayan kahraman Sarayköy’ün, direnişi sayesinde düşman ordusunun Menderes Nehrini geçmesini engellediğini, bunun 100. yılı anısına bir arada olduklarını ifade etti.

Sarayköy’de Milli Mücadele ateşini yakan ecdadı rahmet ve minnetle andığını dile getiren Özbaş, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarımız olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla yad ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından 24 Mayıs Sarayköy’ün Milli Mücadele’ye Katılışı konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Çelenk sunma töreninin ardından Milli Mücadele kahramanlarının kabristanları ziyaret edilerek dua edildi.

Törene, Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya ve diğer protokol üyeleri, gaziler, şehit yakınları ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

– Mücadelenin tarihçesi
15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal ederek Aydın, Nazilli ve Sarayköy’e doğru ilerlemeleri karşısında Sarayköy Heyet-i Milliyesi zaman kaybetmeden harekete geçti. Müftü Ahmet Şükrü Yavuzyılmaz, Sarayköy ve civarında eli silah tutabilen herkesi topladı. Bu girişim sayesinde toplanan gönüllü kuvvet, Menderes Köprüsünü ve havalisini koruyarak, düşmanın ilerlemesini ve Denizli’ye girmesini engelledi. Bu günün anısı ve Sarayköylü vatanseverlerin gösterdiği kahramanlık nedeniyle bir efe heykeli yaptırılarak her yıl 24 Mayıs günü “Sarayköy’ün Milli Mücadeleye Katılım Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı