Sokak sokak dolaşıp Sarayköy’ün resmini çiziyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sokak sokak dolaşıp Sarayköy’ün resmini çiziyor

Sokak sokak dolaşıp Sarayköy’ün resmini çiziyor

Emekli olduktan sonra yerleştiği Sarayköy’de kent arşivi oluşturmaya çalışan mimar Orhan Güler, sokak sokak dolaşıp Sarayköy’ü tabloya döküyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Eylül 2019 Salı, 11:09

DENİZLİ (AA) – Sarayköy’de yaşamını sürdüren 64 yaşındaki mimar Orhan Güler, emekli olduktan sonra yerleştiği memleketini sokak sokak tablolara yansıtıyor.

İstanbul’da mimarlık yaptıktan sonra memleketi Sarayköy’e dönen ve çocukluğunun geçtiği sokakları resmetmeye başlayan Güler, 11 yılda 128 sulu boya tablo ortaya çıkardı.

Güler, yaptığı açıklamada, çocukluk hayali olan ressamlığı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Gözlerimi Sarayköy’de açtım, hayalim ressam olmaktı. Ama mimar oldum. Ressamlık aklımdan hiç çıkmadı. Mimar olduğum için iş hayatımda proje çizmekten resme çok fazla vaktim kalmıyordu. Emekli olduktan sonra kendimi resme verdim” dedi.

Bisikletiyle kenti gezdiğini, fotoğraflar çektiğini, daha sonra bunları sulu boya tekniğiyle tabloya yansıttığını dile getiren Güler, şunları kaydetti:
“Girmediğim, dolaşmadığım sokak kalmadı. Sokak sokak çekip topladığım fotoğrafların hepsini sulu boya tekniğiyle çizerek 128 tablo oluşturdum. Arşiv niteliğinde olacak bu eserlerimin çatı katında bırakılacağı düşüncesi beni üzüyor. Vasiyetim olarak ben de bu çalışmalarımın Sarayköy halkına armağan edilmesini istiyorum. Tabloya yansıttığım bazı evler yıkıldı ve yerine başka evler yapıldı. Eski Sarayköy’ü bilmek isteyenler için güzel bir arşiv oluşturdum.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı