Serinhisarlı çocuklara diyabeti anlattılar - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Serinhisarlı çocuklara diyabeti anlattılar

Serinhisarlı çocuklara diyabeti anlattılar

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Serinhisarlı kadınlarla bir araya gelerek, çocuklarda diyabet konulu toplantı düzenledi. Çocuklarda diyabet hastalığına dikkat çeken Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, tüm ilçelerde benzer sağlık toplantıları düzenleyerek vatandaşları bilgilendirecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Şubat 2016 Salı, 15:55

Serinhisar ilçesini ziyaret eden Kent Konseyi Kadın Meclisi, çocuklarda diyabet hastalığının ele alındığı bir sağlık toplantısı düzenledi. Serinhisar Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş’ın eşi Emine Kobaş, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Kadın Meclisi üyeleri, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Sedef İnan ve Serinhisarlı kadınlar katıldı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin talebe göre ilçelerde de bilgilendirme toplantıları düzenlediğini ifade ederek, etkinliklerin diğer ilçelerde de devam edeceğini söyledi.

serinhisar-diyabet-ic

AİLELER VE ÖĞRETMENLER DAHA DUYARLI OLMALI
Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Sedef İnan, diyabet konulu sunumunda, tip 1 ve tip 2 olarak ele alınan diyabetin çocuklarda daha hassasiyet gösterilmesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi. İnan, “Çok su içme, sık idrara çıkma, karın ağrısı, kilo kaybı, çok yeme ya da iştahsızlık, gece işemesi, genital bölgede mantar ve koma diyabet hastalığını belirtisidir. Çocuklarda hipoglisemi durumunda ayrıca solukluk, terleme, ağlama hissi, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, hırçınlık, titreme, güçsüzlük, baş dönmesi, baş ağrısı, gece kabusları, bulanık görme ve çift görme gibi belirtiler de görülebilir” dedi.

EGZERSİZİN ÖNEMİ
Diyabette ilaç tedavisinin yanı sıra egzersiz yapmanın da önemli olduğuna dikkati çeken İnan, “Egzersiz insülin gereksinimini azaltır ve etkisini artırır. Kas gücünü artırarak kilo kontrolüne yardım eder. Kalp-damar sistemini olumlu yönde etkiler. Kendine güveni ve yaşam kalitesini artırır. Ayrıca cilt bakımı, ağız ve diş sağlığı da önemlidir. Diyabet hastası olan çocuklarda kan şekerinin düşmesi acil ve hızlı müdahale gerektiren bir durumdur. Bu nedenle özellikle ailelerin ve öğretmenlerin hassas ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Kan şekeri düşmesi durumunda küp şeker ve meyve suyu ile müdahale edilerek bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı