Çiloğlu: Denizli’nin jeotermal potansiyeli çok yüksek - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çiloğlu: Denizli’nin jeotermal potansiyeli çok yüksek

Çiloğlu: Denizli’nin jeotermal potansiyeli çok yüksek

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, Denizli’nin sahip olduğu büyük jeotermal enerji kaynakları sayesinde; termal turizm, enerji üretimi, seracılık, şehir ısıtması başta olmak üzere büyük ekonomik getiri ve artı istihdama yönelik kazançların anahtarına sahip olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 09:01

Jeotermal enerjiyi neredeyse her alanda en etkin kullanan şehirlerden Afyon’u örnek gösteren Çiloğlu, Denizli’nin potansiyelinin ise daha büyük olduğunu vurguladı. Yenilenebilir bir kaynak olan Jeotermal enerjinin doğru yöntemler sayesinde doğa ve çevre dostu yerli, milli bir kaynak olduğunun altını çizen Çiloğlu, bilim insanlarının araştırma ve açıklamalarına rağmen toplumda doğru bilinen yanlışlar nedeniyle kafa karışıklıklarının yaşandığını dile getirdi.

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, yenilenebilir bir kaynak olan jeotermalin, doğru kullanım yöntemleri sayesinde temiz, doğa ve çevre dostu, yerli ve milli bir kaynak olduğunu belirterek, toplumda doğru bilinen birçok yanlış bilginin hakim olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili şu bilgileri veren Çiloğlu, “Jeotermal enerjiyle ilgili son dönemde kamuoyunda o kadar çok bilgi kirliliği var ki, birçok konu gerçekten yanlış biliniyor. Çoğu kişi kulaktan dolma bilgilere sahipken bilimsel gerçekler ve detaylı araştırmaları görmezden gelebiliyor.
Yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının sıcak su ve buhar vasıtasıyla yeryüzüne taşınan ısı enerjisi olarak tanımlanan jeotermal enerji devir daim yapıldığı için çok uzun yıllar tükenmeden kullanılabiliyor. Doğal ve temiz bir enerji kaynağı olan jeotermal, sürdürülebilir, güvenilir, çevre dostu ve yerli bir enerji kaynağı. En önemlisi günümüzün teknolojisi, kural ve kanunlar gereği Jeotermal enerji üretilirken doğaya zarar verilmiyor. Kullanımda her şey düzgün olduğu sürece en temiz enerjilerden birisi.
En önemlisi ülkemizin, Denizli’mizin yerli hazinesi. Yerel su rejimi ve yüzey üzerinde olası etkilerini ortadan kaldırmak için jeotermal su ile yeraltı suları kesinlikle birbirine karıştırılmıyor. Üretim kuyusundan çıkan jeotermal, termal sağlıkta, enerjide, seracılıkta, şehir ısıtmasında kullanıldıktan sonra çıkarıldığı havzaya re- enjekte kuyuları sayesinde geri basılıyor.
Dolayısıyla sürekli kullanılacak, doğal bir kaynağı korumuş olduğumuz gibi, dünyada enerji için büyük oranda kullanılan fosil yakıtlara göre ise, tamamen çevreci bir enerji kaynağı. Jeotermal enerji ise yönetmeliklere uygun üretildiğinde bölgede bulunan doğal yaşama zarar vermiyor. Jeotermal enerji söylenenin aksine, tarım faaliyetlerinin artmasını da sağlıyor. Özellikle ülkemizde tarım faaliyetleri arasında önemli bir yeri olan birim alandan çok yüksek üretim yapılan seracılıkta kullanılıyor ve dört mevsim ürün elde edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

“AFYON GÜZEL BİR ÖRNEK”
Jeotermal enerjinin büyük bir zenginlik olduğunu hatırlatan, Denizli’de yaptıkları araştırma ve incelemelerde kentin çok önemli bir hazinenin üzerinde yaşadığını gördüklerini söyleyen Çiloğlu, “Denizli çok büyük jeotermal kaynaklara sahip. Denizli’nin sahip olduğu büyük jeotermal enerji kaynaklarının doğru ve etkin kullanımı sayesinde termal turizmde bir merkez, enerji üretiminde bir üs, seracılıkta dünyaya açılan kapı olması içten bile değil.
Jeotermal, büyük ekonomik getiri ve artı istihdama yönelik kazançların anahtarı konumunda. Ayrıca şehir ısıtması sayesinde fosil yakıtlara olan bağımlılıktan ciddi anlamda azalmanın formülünü sunmakta.
Denizli’nin komşusu Afyon’da kamu ve STK merkezli iştiraklerin ortaklığıyla kurulan AFJET A.Ş, jeotermal sahaların tek elden yönetimi ve dağıtımı sayesinde önemli bir başarıyı ortaya koydu. Şehir ısıtmasının yüzde 22’si jeotermalle sağlanan Afyon’da jeotermal enerjiden tüm alanlarda faydalanılmaktadır.
Tarımsal alanlarda sera ısıtması sayesinde şehirde devasa sera merkezleri kurulmaya devam ediyor.
Termal Turizm Hattı sayesinde bölgenin turizm yatırımcıları için cazibe merkezi haline getirilmesiyle ardı ardına 5 yıldızlı oteller kurulmuştur. Yakın zamanda Afyon’da 5 yıldızlı yatak kapasitesinin 40 bin yatağa çıkması beklenmektedir..
Ayrıca Denizli’ye nazaran düşük jeotermal sıcaklıklı ısı kaynağı olan Afyon’da 2.8MW elektrik çevrim santrali de devreye alınmıştır.
Dolayısıyla Denizli, jeotermal enerjide artık potansiyelini öne çıkarmalı. Seracılıkta, enerji üretiminde, konut ısıtmasında ve termal turizminde gelişmesinin anahtarını artık kullanmalı” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
24 Eylül 2020 Perşembe 13 30Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
25 Eylül 2020 Cuma 15 27Parçalı Bulutlu
26 Eylül 2020 Cumartesi 12 32Az Bulutlu
27 Eylül 2020 Pazar 16 29Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
28 Eylül 2020 Pazartesi 12 32Az Bulutlu