REKLAMI GEÇ

Tavas 4’ncü Zeybek, Kültür Ve Sanat Festivali ilçeye renk kattı

Tavas 4’ncü Zeybek, Kültür Ve Sanat Festivali ilçeye renk kattı

Pandemi nedeniyle iki yıldır ara verilen Tavas 4. Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali, Tavas’a büyük bir coşku kattı. Ünlü sanatçıların konserleriyle damga vurduğu festival müthiş bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 26 Temmuz 2022 Salı, 12:27

Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali’nin 4’ncüsü, kortej yürüyüşü ile başladı. Festival yoğun bir katılımla devam etti. Korteje katılan halk oyunları ekipleri ve atlılar renk kattı. Kortej Yürüyüşü Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk koyma programı ile son buldu. Festival bağlar mesireliğindeki açılış programı ile devam etti.

EMRE DAYIOĞLU VE UĞUR ÖNÜR FESTİVALE RENK KATTI
Açılış programının gerçekleştiği bağlar mesireliğindeki amfi tiyatroda Emre Dayıoğlu ve Uğur Önür sahne aldı. Farklı illerden gelen halk oyunları ekipleri gösterilerini sergileyerek izleyenlere renkli anlar yaşattı. Halk oyunları gösterisi ardından yerel sanatçı Emin Mert Boyacıoğlu konseri ile festivalin ilk günü tamamlandı.

AVRUPALI DENİZLİLİLER TAVAS’TA BULUŞTU
Festivalin 2. günü gündüz programında Denizli Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız, Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören, dernek üyeleri, yurtdışından gelen davetlilerin katıldığı Bağlar mesireliği amfi tiyatroda Avrupa Denizlililer Derneği buluşması gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Tavas Belediye Başkanı Sayın Hüseyin İnamlık “Festivalimizin temel amacı Tavas’ımızı her yönüyle tanıtmak, Zeybek Kültürümüzü devam ettirmek ve gelecek nesillere aktarmaktır. Avrupalı Denizlili hemşerilerimizle her yıl Denizli’nin farklı ve güzide İlçelerinde düzenlenen geleneksel buluşmalarımızı bu yıl da Tavas’ımızda gerçekleştirmekten büyük onur duyuyoruz. Memleket hasreti çeken gurbetçi kardeşlerimizi Zeybekler Diyarı Tavas’ımızda ağırlamak bizleri oldukça mutlu etmiştir.” dedi. Etkinlikte konuşan Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören “Bu imkanı bizlere sağlayan, Zeybekler Diyarı Tavas’ta misafir eden Tavas Belediye Başkanı Sayın Hüseyin İnamlık’a teşekkür ederim” dedi. Program Sadi Cesuroğlu ve Hüseyin Kaya konseri ile son buldu.

HÜSEYİN KAĞIT KONSER VERDİ
Hüseyin Kağıt’ın sahne aldığı 2’ncü günde binler festival alanını doldurdu. Birbirinden güzel Ankara şarkılarıyla Tavaslılara unutulmaz bir gece yaşatan Kağıt, meşhur şarkısı ‘hayatı tesbih yapmışım ’ ile kalabalığı coşturdu.

“ZEYBEĞİN HEYBETİ TARİHİNDEKİ ASALETTEN GELİR”
Tavas Zeybeğine gönül vermiş duayenlerden Kazım Kınlı, Mehmet Çöm, Emin Baloğlu ile Zeybeğin tarihinin konuşulduğu panel gerçekleştirildi. Panelde Konuşan Tavas Belediye Başkanı Sayın Hüseyin İnamlık “Mücadeleyi, asaleti, kahramanlığı anlatan Tavas Zeybeğimiz dilden dile, kuşaktan kuşağa geçen bir direniş, haksızlığa karşı çıkan, dağları mesken tutan efelerin öyküsüdür. Adı ile özdeşleşen bu halk oyunumuz, kendine has ezgisi, kıyafetleri ve ağır figürleri ile kökeninde efelerin yiğitliğini anlatır. Efenin heybeti, asaleti, gururu ve mertliği, yapılan her figürde yeniden hayat bulur. Her yıl düzenleyecek olduğumuz Zeybek, Kültür ve Sanat Festivalimizle Zeybek Kültürümüzü yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

LİNET TAVASLILARIN KULAKLARININ PASINI SİLDİ
Festivalin üçüncü gününde Türk müziğinin güçlü isimlerinden Linet, müzikseverlerle bir araya geldi. Linet “Tavaslılar ile buluştuğum için çok mutlu ve gururluyum. Bu gece bana eşlik eden tüm dinleyicilere teşekkür ederim” diyerek heyecanını paylaştı.

TAVAS’TA OĞUZHAN KOÇ RÜZGÂRI ESTİ
Oğuzhan Koç’un sahne aldığı 4. gün etkinliklerinde on binlerce Tavaslı alanı hıncahınç doldurdu. Günün erken saatlerinde festival alanında yerini almaya başlayan vatandaşlar sevilen sanatçı Oğuzhan Koç ‘un seslendirdiği şarkılar ile unutulmaz bir gece yaşadı. Vatandaşlar gecenin geç saatlerine kadar sevilen sanatçının şarkılarıyla doyasıya eğlendi.

TAVAS’A YAKIŞAN GÜMBÜR GÜMBÜR BİR FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRDİK
Dört gün süren festivali değerlendiren Başkan İnamlık, ‘’Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz 4. Tavas Zeybek, Kültür ve Sanat Festivalimizi Tavas Bağlar Mesireliğinde yapmış olduğumuz etkinlikler ve konserler ile gerçekleştirdik. Tavas’ımıza ait değerlerimizi ve geleneksel kültürümüzü tanıtmak amacıyla bu yıl 4. sünü düzenlediğimiz festivalde kültür ve sanat etkinliklerimizin yanı sıra birbirinden değerli yerel ve ünlü sanatçılarımız 4 gün boyunca sahne aldı. Hemşerilerimiz doyasıya eğlendiler. Alanları hıncahınç doldurdukları için katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Festivalimizde Tavas’ımızı en iyi şekilde tanıttığımızı ve Zeybek Kültürümüzü gelecek nesillere sevdirerek aktarılacağına inancım sonsuz. Çevre İl ve İlçelerden gelen misafirlerimizi ve Denizlili, Tavaslı hemşerilerimizi festivalimize göstermiş oldukları yoğun ilgilerinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Onları Tavas’ımızda misafir etmek bizleri çok mutlu etti. Festivalimizin bu denli coşkuyla geçmesini sağlayan başta belediye çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese minnettarım.” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Hüseyin İnamlık

Tavas Belediye Başkanı

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
2 Haziran 2023 Cuma 11 23
3 Haziran 2023 Cumartesi 12 19
4 Haziran 2023 Pazar 11 22Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
5 Haziran 2023 Pazartesi 10 24Parçalı Bulutlu
6 Haziran 2023 Salı 11 27Parçalı Bulutlu