REKLAMI GEÇ

Tavas’ın meşhur yanık kokulu koyun yoğurdunun coğrafi işareti tescil edildi

Tavas’ın meşhur yanık kokulu koyun yoğurdunun coğrafi işareti tescil edildi

Denizli bölgesinin beğenilen lezzetlerinden yanık kokulu koyun yoğurdu coğrafi işaret tescili aldı. Tavas Belediyesi’nin başvurusu kabul edildi, yoğurdun tescili bültende yayınlandı. Tavas Belediye Başkanı İnamlık, “Yöremizin değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mart 2024 Salı, 16:27

Tarım ve hayvancılık alanında İl potansiyeli en yüksek İlçelerinden biri olan Tavas, hane sayısının yüzde 45’inde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü bir bölge. Tavasın geleneksel lezzetlerinden olan Tavas Bakraç Koyun yoğurdu üretimi ilçede oldukça yaygın. Üstelik Tavas ekonomisine katkısı da büyük.
Yörenin önemli gastronomik değeri olan yoğurt için Tavas Belediyesi, 2020 yılında çalışma başlattı. Belediye, “Tavas Koyun-Keçi Yoğurdunun Kalitesinin Arttırılması Ve Desteklenmesi Projesi” kapsamında Türk Patent’e coğrafi işaret tescili başvurusu yaptı.

BELEDİYE YOĞURT İÇİN PROJE HAZIRLADI
Konuyu değerlendiren Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, “4 yıl önce projemizi başlattık. Tavasımızda Belediye olarak uygulamaya koyduğumuz projemizle İlçemizde yapılan yoğurt üretiminin günümüz şartlarına uygun devam etmesi ve sütçü koyun ırklarının İlçemize kazandırılması ve coğrafi işaret alınmasını hedefledik.
Tavas Koyun Yoğurdumuzun üretim şartlarının iyileştirilerek sütçü ırkların İlçemize kazandırılması ve üreticilerimizin desteklenmesiyle yeni istihdam alanı oluşturulacaktır.

PROJE KAPSAMINDA YAPILANLAR
Tavas 5. Zeybek Kültür ve Sanat Festivalimizde Ödüllü Tavas Bakraç Koyun Yoğurdu yarışması düzenleyerek yarışmada 1. olan üreticimize temsili altın bakraç ve geleneksel kepenek ödülü verip baş çoban ilan ettik. Bu güzel geleneğimizi gelecek nesillerimize aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz ve buna önem veriyoruz.

“YÖRESEL LEZZETLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Önümüzdeki dönemde de tarım ve hayvancılık alanında projelerimizle yine Tavasımız adından söz ettirmeye ve yöresel lezzetlere sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Belediyemiz olarak her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da vatandaşlarımızın yanındayız. Uzun zamandır emek verdiğimiz Tavas Yanık Koyun Yoğurdu Coğrafi işaret Tescil Başvurumuz 15.03.2024 tarih ve 169 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde ilan edilmiştir. Tavasımıza ve üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yorumlar

Fatma   -  Bağlantı 21 Mart 2024, 08:34

Bir tavaslı olarak çok mutlu oldum yoğurt du sadece coğrafi işaret yetmez bu tadı yabancılar da bilmeli ama bir yerden başlamak da güzel başkanimiza teşekkür ederim

basicman   -  Bağlantı 20 Mart 2024, 10:37

off nerde o eski bakraç yoğurtlar,kokulu yoğurtlar???

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Nisan 2024 Salı 10 26Az Bulutlu
17 Nisan 2024 Çarşamba 9 25Çok Bulutlu
18 Nisan 2024 Perşembe 9 24Parçalı Bulutlu
19 Nisan 2024 Cuma 7 23Parçalı Bulutlu
20 Nisan 2024 Cumartesi 7 23Gökgürültülü Sağanak Yağışlı