Taşı sanat eserine dönüştürüyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Taşı sanat eserine dönüştürüyor

Taşı sanat eserine dönüştürüyor

Tavas’ta, havanda dövdüğü doğal renkli taşları büyük emekle iğne ya da tığ ucu yardımıyla sanat eserine dönüştüren Hüseyin Çoban, sabırla işlediği tuvalinde eşsiz eserler ortaya çıkarıyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Ağustos 2018 Çarşamba, 12:51

DENİZLİ (AA)
Türkiye’nin çeşitli kentlerinde öğretmen olarak çalıştığı dönemde doğal taşlarla resim yapmaya başlayan Hüseyin Çoban, emekliliğinin ardından Denizli’nin Tavas ilçedeki evinin altındaki bodrum katını atölyeye çevirdi.

Çoban, bir süre yağlı boya ve ebru sanatıyla ilgilendikten sonra 17 yıl önce taş işleme sanatına yöneldi.

Doğadan topladığı taşları ilk olarak havandan el yardımıyla ufalayan ve bunları elekten geçiren Çoban, toz şeker tanesi büyüklüktekileri suyla tülbentten geçirerek tozlarından arındırıp kurutuyor, ardından renklerine göre ayırıyor.

Eserlerinin yapım süreci, boyutuna göre 7 günden başlayıp 7 ay kadar süren Çoban, Tokat, Kütahya, Kastamonu, Eskişehir, Ankara gibi birçok bölgeden taş alıyor. Çoban, renk uyumunu yakalamak için Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerden de taş temin ediyor.

Büyük sabır ve emekle iğne ya da tığ ucu yardımıyla taşları tuvale nakşeden Çoban’ın elinde 100’e yakın renk tonu taş bulunuyor.

Yüzlerce taşı bir araya getirerek daha çok manzara ve portre resimleri yapan Çoban, eserlerini yurt içinin yanı sıra dışına gönderiyor.

“400’ÜN ÜZERİNDE ESER YAPTIM”
Hüseyin Çoban, hobi olarak başladığı resim sanatında renkli taşlarla farklı bir tarz geliştirdiğini söyledi.

Yaptığı işin “mineral mozaik” çalışması olarak da bilindiğini belirten Çoban, ahşapın üzerinde iki kat plastik çekip, yapacağı resmi üzerine yaptıktan sonra tığ ucuyla tutkalı damla damla çizgiler üzerine bıraktığını ve taşı üzerine dökerek rötuş yaptığını anlattı.

Resimlerinde asla boya kullanmadığını ve tamamen taşların doğal renkleriyle sanatını icra ettiğini dile getiren Çoban, “Türkiye’de bu teknikle resim yapan yok. Şimdiye kadar çok sayıda karma ve kişisel sergi açtım ayrıca 400’ün üzerinde eser yaptım. Kanada, Paris, İsviçre’den müşterilerim var. Son dönemde gelen siparişler portre ağırlıklı. İnşallah bu sanatı geliştirmek ve daha ileri noktalara taşımak istiyorum” diye konuştu.

Çoban, bugüne kadar birçok ünlünün portresini yaptığını söyledi. Tablolarını çalışmanın zorluğuna ve boyutlara göre 750 lira ile 15 bin lira arasında değişen fiyatlarda sattığını dile getiren Çoban, “Bu çalışmalarımı yaparken o an ruh durumum çok önemli. Bazen dalıp gittiğim zamanlar oluyor. Çok severek yaptığım bu çalışmalar insanı farklı bir yere götürüyor. Uzun süren bir çalışmamı 15 bin liraya verdim” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Hüseyin İnamlık

Tavas Belediye Başkanı

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
25 Eylül 2021 Cumartesi 7 26Az Bulutlu
26 Eylül 2021 Pazar 9 29Az Bulutlu
27 Eylül 2021 Pazartesi 10 29Parçalı Bulutlu
28 Eylül 2021 Salı 10 28Az Bulutlu
29 Eylül 2021 Çarşamba 10 28Az Bulutlu