Tavas’ta “Orhun Abideleri” konferansı yapıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tavas’ta “Orhun Abideleri” konferansı yapıldı

Tavas’ta “Orhun Abideleri” konferansı yapıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Türk Kültürü Topluluğu ile Tavas Ülkü Ocakları’nın sponsorluğunda “Orhun Abideleri” konulu konferans düzenlendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Aralık 2019 Cuma, 14:34

Tavas Meslek Yüksek Okulu (MYO) toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa, Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tavas İlçe Başkanı Ahmet Talancıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Duvarcı, Tavas Ülkü Ocakları Başkanı Dr. Abdullah Kürşad Çobanoğlu, PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vefa Nalbant ve çok sayıda davetli katıldı.

DOĞU TÜRKİSTAN VURGUSU
Konferansın açış konuşmasını yapan PAÜ Tavas MYO Türk Kültürü Topluluğu Başkanı Osman Arık, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. Arık, “Çin zulmünden kaçan soydaşlarımız, anayurtlarında yaşayan yakınlarından haber dahi alamazken, zulmün boyutlarının soykırıma dönüştüğü görülmektedir. Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın binlerce yıldır yaşadığı topraklar işgal altında olduğu gibi seyahat özgürlükleri kısıtlanmakta, doğum kontrolü yoluyla nüfuslarına müdahale edilmektedir. Eğitim kampları adı altında tek tip kıyafetlerin giydirildiği, kulelerde askerler tarafından kontrol edilen toplama kamplarında işkencelere maruz bırakılan soydaşlarımızın yaşadığı zulüm yürekleri dağlamaktadır. Dini inançlarına kadar müdahaleye uğrayan, zorla içki içirilen kardeşlerimizin çektiği bu sıkıntılara, sessiz kalınması anlaşılır gibi değildir. Bu zulmün bir an önce bitmesini istiyoruz” dedi.

“TÜRKLER 30’DAN FAZLA ALFABE KULLANDI”
Konferansa konuşmacı olarak katılan PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vefa Nalbant, Göktürk abideleri ile kullandıkları alfabelerden ve Köktürk alfabesindeki yazıtlar, yas ve üzüntü ifadelerinden örnekler verdi. Nalbant, “Türkler, tarihleri boyunca 30’dan fazla alfabe kullanmışlar, bu alfabeler dine bağlı nedenlerden dolayı değiştirilmiştir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
12 Ağustos 2020 Çarşamba 15 33Az Bulutlu
13 Ağustos 2020 Perşembe 15 34Az Bulutlu
14 Ağustos 2020 Cuma 15 33Az Bulutlu
15 Ağustos 2020 Cumartesi 14 32Az Bulutlu
16 Ağustos 2020 Pazar 14 32Az Bulutlu