REKLAMI GEÇ

23 bin öğrenci YGS’de ter dökecek

23 bin öğrenci YGS’de ter dökecek

Ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sürecinde gerçekleştirilen YGS-LYS sınavlarının I. bölümü olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Pazar günü yapılacak. Denizli’de 22 bin 947 aday YGS’de ter dökecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Mart 2015 Cuma, 11:58

YGS, 15 Mart Pazar günü ülke genelinde olduğu gibi Denizli’de de gerçekleştirilecek. Halen ortaöğretim kurumlarının 12. sınıflarında öğrenim gören 4 bin 715 erkek, 5 bin 254 kız olmak üzere Denizli merkezde 9 bin 969 öğrenci sınava girecek. İl genelinde de 74 bina ve 1 cezaevi olmak üzere; 1308 salonda toplam 22 bin 947 aday YGS’de ter dökecek.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, öğrencilere sınav öncesi önerilerde bulundu.
“Kendi kendinizi güdülemeye çalışın. Olumlu düşünün. Kontrolün sizde olduğunu anımsayın. ‘Başarabilirim’ diye tekrarlayın” diyen Oğuz, Evet, başarabilirsiniz! Buna önce siz inanmalısınız. Sınava ilişkin yönergeleri dikkatli okuyun, sınavın uygulanmasına yönelik gerekli bilgileri bildiğinizden emin olun. Artık son günlerde fiziksel sağlığınıza ve özellikle de beslenmenize, uyku düzeninize özel önem veriniz. Çay, kahve, kola gibi uyarıcı özelliği olan maddeleri kullanmaktan kaçınınız. Sizi yoran faaliyetlerden ve gürültülü ortamlardan uzak durunuz. Sınavdan bir gün önce sınava gireceğiniz okulu ve salonu görünüz. Sınav gecesi erken yatıp, uykunuzu tam olarak alınız. Sınav günü sabahında normal bir kahvaltı yapınız. Sınav için gerekli olan belgeleri yanınıza almayı da unutmayınız. Unutmayın bu sınav, bilginizi ölçen bir araçtır. Sizin kişiliğinizi ölçmez. Sevgili çocuklar; Siz kazansanız da kazanmasanız da bizim için çok değerlisiniz. Bu sınavı bir yaşam savaşı olarak görmeyin. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilirsiniz. Bu sınav ve bundan sonra karşılaşacağınız tüm sınavlarda siz değerli öğrencilerimize başarılar diliyor, sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Velilere de uyarılarda bulunan Oğuz, “Anne-babaların özellikle bu dönemden itibaren daha titiz ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocukların planlı ve amacına yönelik ders çalışmasının yanında, anne ve babaların davranışlarının da başarıda önemli etkisi bulunmaktadır. Unutmayınız ki; sınav sadece bir fırsattır. Çocuğunuzun bazı alternatiflere yönelik kendini denemesi için bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi sizin sınava doğru, gerçekçi ve sağlıklı biçimde yaklaşmanıza bağlıdır. Sınav; çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin tüm olarak sınanması ve onaylanması değildir. Çocuğunuzun kişiliğinin ya da tümüyle başarısının test edilmesi değildir. Sınav sonucu, sadece o sınavda ölçülmesi hedeflenen bilgi ve yeterlik kapsamıyla sınırlı olarak, o anki performansının bir göstergesidir. Bu sonuç, bize çocuğumuzun kendini geliştirmesi konusunda, eksik ve yetersiz olduğu alanlara yönelik ipuçları sağlayacaktır. Sınav bir denemedir ve her deneme de kendimizi geliştirmede yeni fırsatlar sağlar” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı