Alan Yeterlilik Sınavı başladı. Öğrenciler üniversite hayali için ter döküyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Alan Yeterlilik Sınavı başladı. Öğrenciler üniversite hayali için ter döküyor

Alan Yeterlilik Sınavı başladı. Öğrenciler üniversite hayali için ter döküyor

Üniversite hayali kuran öğrencilerin ikinci virajı olan Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) başladı. Denizli’de 19.990 öğrenci sınava girecek, gelecekleri için ter dökecek. Sınav süresi 180 dakika.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Haziran 2020 Pazar, 10:39

Dün Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) katılan öğrenciler, bugün de Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) için sabah saat 08.15’ten itibaren sınav merkezlerine gelmeye başladı.

Koronavirüs nedeniyle önlemlerin üst seviyede tutulduğu sınav merkezlerinde yoğunluk oluşmaması için öğrencilerin yakınları okulların bahçelerine alınmadı, öğrenciler ise görevliler tarafından yapılan kontrollerin ardından sınav merkezlerine alındı.

SINAV 10.15’TE BAŞLADI
AYT, saat 10.15’te başladı. Öğrencilere bu kritik sınav için 180 dakika süre tanındı. YKS’nin 2. oturum sınavı 13:15’te sona erecek.
AYT’de “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluşuyor. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtlayacak.
AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.

SON OTURUM ÖĞLEDEN SONRA
Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.45’te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı