Aydoğan, “MEB’in görevlendirmeleri şaibeli” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Aydoğan, “MEB’in görevlendirmeleri şaibeli”

Aydoğan, “MEB’in görevlendirmeleri şaibeli”

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurgulanan yönetici görevlendirme sisteminin şaibelere neden olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Mayıs 2019 Cuma, 14:08

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, MEB görevlendirme takvimine göre tercih başvuru tarihlerinin uzatılmasının ve bazı sendika görevlilerinin üyelerine tercih yapmamaları konusundaki mesajlarının şaibe uyandırdığını söyledi.
Yazılı bir açıklama yapan ve bu konuda tepkilerini dile getiren Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan açıklamasında şöyle dedi:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamen kayırmacı bir anlayışla kurgulanan yönetici görevlendirme sistemi, bu kez de şaibelerle konuşulmaktadır.

Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03/05/2019 tarihinde sona erecekken Bakanlık tarafından o gün 07/05/2019 tarihine uzatılmıştır.

Bu uzatma süreci, Bakanlık nezdinde yaptığımız görüşmelere göre bazı il ve ilçelerde, tercihlerde yaşanan sorunlar nedeniyle iyi niyetle gerçekleştirildiği söylense de malum sendika çevrelerinin saatler öncesinden üyelerine tercih yapmamalarını mesaj olarak geçtikleri basında yer almıştır.

Yaşanan bu şaibeli durum üzerine sendikamız başta olmak üzere eğitim camiasında oluşan tepki nedeniyle hafta sonu tüm illere Bakanlıkça mail gönderilerek tercih değişikliklerinin kapatıldığı duyurulmuştur. Taşradan gelen bilgilere göre, bazı yerlerde tercihlerini tamamlayan yöneticilerin tercihlerinin deşifre edildiği, tercih yapmayanların buna göre tercih yaptığı anlaşılmaktadır.

MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı konuya ilişkin olarak harekete geçirilmeli, hangi il ve ilçelerde 03/05/2019 tarihinde tercih yapılmadığı, tercih gerekçeleri araştırılmalı, Bakanlığın açıklamasından saatler önce tercih uzatma bilgisini sızdıranlar açığa çıkarılmalıdır.

Gelinen noktada zaten haksızlıklarla dolu bir görevlendirme süreci söz konusu iken bu şaibeli durumun kabul edilmesi mümkün değildir. MEB’in hafta sonu yaptığı geçici çözüm haksızlıkları gidermemiştir. Bu nedenle Bakanlığı yol yakınken bu yanlış süreçten dönmeye, acil mevzuat değişikliği yaparak liyakat esaslı bir görevlendirme süreci başlatmaya davet ediyoruz. Mevcut uygulamada ısrar edilmesi halinde yapılan başvuruların tamamının iptal edilerek tüm adaylar için eş zamanlı yeni bir başvuru süreci başlatılmasını talep ediyoruz. Eğitim-İş olarak bu şaibeli durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı