ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ, AMAN DAVRANIŞLARA DİKKAT… - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ, AMAN DAVRANIŞLARA DİKKAT…

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ, AMAN DAVRANIŞLARA DİKKAT…

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uz. Dr. Sezai Üstün Aydın eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okula yeni başlayacak öğrencilerde yaşanabilecek uyum sorunlarına değinerek yapılması gerekenleri anlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 12 Eylül 2018 Çarşamba, 15:49

Okula başlamanın çocukların hayatında önemli bir dönüm noktası olduğunu çoğu çocuk için coşkuyla karşılanan bu dönemin bazı çocuklarda tedirginlik ve kayıp gibi duygulara da neden olabileceğini söyleyen Psikiyatri Uz. Dr. Sezai Üstün Aydın; “Çocukların, artık eskiden vakit geçirdiği aile fertleri ve arkadaşlarıyla daha az görüşmeye, alışık olduğu ortamların ve rutinlerin dışına çıktığı için duygusal tepkiler vermesi normaldir. Bu yaştaki çocuklar için duyguları söze dökmek kolay olmayabilir, bu yüzden davranışları ebeveynler için yol gösterici olur” dedi.

Ağlama, kızma ve bazı tepkiler kolayca fark edilirken, çocuktaki sessizleşme gibi diğer tepkilerin gözden kaçabileceğini de belirten Dr. Sezai Üstün Aydın, okula yeni başlayan çocukların İlk günlerde hiç sıkıntı yaşamayıp sonraki günlerde ebeveynlerine yapışan ya da tam tersi okulun ilk günlerinde isyan bayrağını çekip sonrasında okuldan ayrılmamak için ağlayan çocukların tepkileri de çoğu zaman anormal olmadığını belirtti. Bunun biraz da hayatta ileriye yönelik atılan her adımda olduğu gibi, okula başlamanın da hem keyifli hem de endişe uyandırıcı uçları arasında çocuğun ve biraz da ebeveynlerin yaşadığı gelgitlerle ilgili olduğunu dile getiren Aydın, “ Çocuklara karşı destekleyici ve cesaretlendirici olmak, ısrar etmeden okulla ilgili düşüncelerini konuşmaya davet etmek bu gelgitlerin aşılmasında yardımcı olabilir” diye konuştu.

Dış dünya keşfi

Okula yeni başlayan çocukların ebeveynlerinden uzakta sosyal, akademik ve sportif alanlarda kendilerinin güçlü ve zayıf noktalarını ve ilgi alanlarını keşfetme fırsatı bulduğundan da bahseden Sezai Üstün Aydın bu sürecin aileleri tarafından iyi gözlenmesi gerektiğini söyledi. Aydın: “ Dış dünyanın nasıl işlediğini, yaşına uygun sosyal etkileşimleri ve aile dışındaki insanları tanırken, evde hiç yapmak zorunda olmadıkları şekilde performans göstermeleri gerekebilir. Çocukların yeni bir şeyler öğrenirken çok keyifli olduğuna çokça şahit olmuşsunuzdur. Bununla birlikte, giderek artan beklentilerin psikiyatrik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunabileceği gibi, önceden gözden kaçan bazı psikiyatrik bozuklukların da fark edilmesine neden olabilir. Çocuğun arkadaş ilişkilerini bozan, öğrenmesine engel olan, hatta okul reddi ile sonuçlanabilen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, davranım bozukluğu, depresyon, kaygı bozuklukları, zekâ işlev bozukluğu, öğrenme bozuklukları ve otizm gibi psikiyatrik rahatsızlıklar açısından ebeveynlerin ve okul personelinin dikkatli olması, şüphelenildiği durumda bir uzmana yönlendirmesi gerekmektedir” ded

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı