REKLAMI GEÇ

Denizli Laiklik Platformu, yeni müfredatı protesto etti

Denizli Laiklik Platformu, yeni müfredatı protesto etti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamuoyunun bilgisine sunduğu yeni eğitim programı (müfredat) ile ilgili tartışmalar sürüyor. Denizli’de 30’dan fazla sivil toplum örgütünün oluşturduğu Denizli Laiklik Platformu, eylem yaptı: “Bilimsel eğitim geri plana itilmiştir.”

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Mayıs 2024 Perşembe, 10:50

Denizli’de 30’dan fazla sivil toplum örgütünün oluşturduğu Denizli Laiklik Platformu, yeni eğitim programını protesto etti. Denizli Valiliği önünde toplanan kalabalık, ellerindeki döviz ve pankartlarla Delikliçınar Meydanı’na kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını platform sözcüleri Ayşegül Odabaşıoğlu ve Esma Aydın okudu.

Açıklamanın satır başları şöyle:
*Düşünme ve sorgulama becerisi geliştiren felsefe alanına 67 sayfa ayrılırken din öğretimine 572 sayfa ayıran bir program çağımızın ve çocuklarımızın gereksinimlerini karşılayamaz.
* Tekrar söylüyoruz miadını doldurmuş eğitim politikaları ve dogmatik bilgilerle bugünün çocuklarını eğitemezsiniz.
* Çeyrek yıldır yazboza çevirdiğiniz eğitim politikalarınızı kabul etmiyoruz. Anayasamızın 42. maddesine göre eğitim ve öğretim, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esasına göre yapılır.
* Laiklik ilkesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde anayasal bir zorunluluktur, vazgeçilemez.
* Millî Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini dinî esaslara göre kuramaz. Laiklik tartışmaya açılamayacağı gibi ücretsiz, bilimsel, nitelikli, kamusal eğitim hakkı da tartışmaya açık değildir.
* Bu müfredat programı ile laik ve bilimsel eğitim geri plana itilmiştir; bu program adeta düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen, itiraz etmeyen nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanmıştır.
* Öğretim programlarında bilimsel eğitim ile ilgili pek çok nokta özenle ‘sadeleştirme’ ya da ‘ayıklamaya’ tabi tutulmuştur ancak siyasi iktidarın kendi bekası için hedeflerini açık ve gizli amaç ve değerler üzerinden ders kitaplarına yerleştirme çabası içinde olduğu görülmektedir.
* AKP iktidarının istediği insan modeli yazık ki; yurttaş değil ‘kul’ ya da ‘tebaa’dır.
* İktidarın eğitim-öğretime bakışını ve sicilini 4+4+4 sürecinden biliyoruz. Sicili bozuktur.
* Çocuklarımızın eğitiminde telafisi güç olumsuzluklar yaratacak bu müfredat değişikliği kabul edilemez.
* Bütünlükten yoksun, dar siyasi çıkarları gözeten ve dinî referanslarla şekillendirilmeye çalışılan bu program taslağı ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için tehlike barındırmaktadır.
* Eğitim-öğretim alanı içerisindeki program değişiklikleri tüm toplumsal kesimlerin, bilimsel odakların, sendikaların, paydaşların geniş mutabakatı ile ve ihtiyaçlar doğrultusunda hayata geçirilir. Görülüyor ki bakanlık sermayenin, cemaat ve tarikatların ihtiyaçlarını gözetmekte, bu doğrultuda eğitim alanına sil baştan yeni bir saldırı gerçekleştirmektedir.
* Çocuklarımızdan ve okullarımızdan elinizi çekin! Eğitim rantçıların at koşturduğu bir alan olamaz!
* ÇEDES ile öğretmenlerimizi hiçe saydınız, imamları okula soktunuz.
* Bizler tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip açık ve sağlam bir hazırlık sürecinden geçmiş; geniş ve şeffaf bir toplumsal katılımın sağlandığı ve pilot uygulama ile denenerek yapılacak bir eğitim ve öğretim programı istiyoruz.

Yorumlar

Hüseyin   -  Bağlantı 24 Mayıs 2024, 08:28

90-100 yıldır bilimden uzak eğitimden uzak manevî değerlerden uzak vatan sevgisi vermekten uzak dinsiz imansız kültürsüz batılı referansları alıp çocuklarımıza mankurtlasmis eğitim sistemi ülkemize hiç bir yarar saglamamistir.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı