REKLAMI GEÇ

Denizli’de, 2209 öğretmen açığı var

Denizli’de, 2209 öğretmen açığı var

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur’un soru önergesine verdiği cevapta, Denizli’de, toplam 2209 öğretmen açığı bulunduğunu belirtti.

/ DENİZLİHABER / 20 Ocak 2010 Çarşamba, 18:04

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur’un, Denizli’de eğitimle ilgili bazı durumlara ve bir öğrenci yurduna ilişkin verdiği soru önergesine cevap verdi. Çubukçu, Kale’nin TOKİ Mahallesi’nde, ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasına katkıda bulunmak amacıyla, VilayetIere Hizmet Götürme Birliği ve Denizli İl Özel İdaresi tarafından, 288 öğrenci kapasiteli ortaöğretim pansiyonunun, 14 Ağustos 2008 tarihinde bitirildiğini ve 26 Ağustos 2008 tarihinde de geçici kabulünün yapıldığını belirtti.
Çubukçu, “Bakanlığımızca Kale Mustafa Şipar Çok Programlı Lisesi Öğrenci Pansiyonu olarak hizmete açılan bu bina ile ilgili her türlü yazışma ve ilgili belgeler hazırlanmasına rağmen, Kale Belediyesi’nden ruhsat alınamadığından, pansiyonun elektrik ve suyunun bağlanamadığı, pansiyonun bütün donanımlarının hazır vaziyette olduğu ve ruhsatın Belediye tarafından onaylanmasından sonra öğrencilerin kullanımına açılacağı, atıl durumda olan başka pansiyon bulunmadığı öğrenildi” dedi.

Derslik durumu
Denizli’de, yatılı öğrenim görmek için; ilköğretimde 682 başvuru olduğu ve bunların 538’inin yerleştiği, ortaöğretimde ise 1.272 başvuru olduğu ve bunların da 1.087′ sinin yerleştiğini ifade eden Çubukçu, “Söz konusu binanın 2.149.911 TL bedel ile yaptırıldığı anlaşılmaktadır.
Bakanlığımız kayıtlarına göre Denizli ilinde, bir dersliğe sırasıyla 30, 35 ve 40 öğrenci hedeflerine göre; ilköğretimde 249 ve ortaöğretimde (genel+mesleki ve teknik) ise 174, 121 ve 82 dersliğe ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

“Milli Eğitim Müdürü asaleten görev yapıyor”
Çubukçu, “Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımız kadrolarında görevli iken emeklilik, istifa ve benzeri nedenlerle boşalan kadrolar göz önünde bulundurularak, atama yapılacak alanlar ile kontenjanları alanların ihtiyaç yüzdeleri de dikkate alınarak, bütçe imkanları ölçüsünde Bakanlığımıza tahsis edilen kadro sınırlılığında her yıl Şubat ve Ağustos aylarında İl Milli Eğitim Müdürlüklerince İLSİS Kontenjan Modülü’ne yansıtılan alanlar ve eğitim kurumu bilgileri doğrultusunda, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ataması/ görevlendirmesi yapılarak karşılanmaya çalışılmaktadır.
Diğer taraftan, söz konusu önergede yer alan Denizli İl Milli Eğitim Müdürü asaleten görev yapmakta olup, aynı yerde Bakanlık onayı ile görevli çalışan milli eğitim müdür yardımcısı da bulunmamaktadır” dedi. Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı kayıtlarına göre; 15.12.2009 tarihi itibarıyla, Denizli’de, Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı ortaöğretim kurumlarının, kız öğrencilere yatılılık hizmeti veren pansiyonlarının toplam 1.005 öğrenci kapasitesi bulunduğunu söyledi.

2 bin 209 öğretmene ihtiyaç var
Çubukçu’nun, Ertemur’a gönderdiği, Denizli ve ilçelerine ait resmi eğitim kurumlarında,
11 Aralık 2009 tarihi itibariyle görev yapan mevcut öğretmenler ve öğretmen ihtiyacına ilişkin alanlar bazındaki sayısal verileri içeren listeye göre ise Denizli’de, toplam 2209 öğretmen açığı var. Bu listeye göre; Acıpayam’da 222, Akköy’de 52, Babadağ’da 37, Baklan’da 33, Bekilli’de 11, Beyağaç’ta 13, Bozkurt’ta 59, Buldan’da 77, Çal’da 94, Çameli’de 32, Çardak’ta 43, Çivril’de 213, Güney’de 26, Honaz’da 122, Kale’de 27, merkezde 736, Sarayköy’de 105, Serinhisar’da 62, Tavas’ta 245 olmak üzere toplam 2209 öğretmene ihtiyaç var.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı