REKLAMI GEÇ

Denizlili öğrencinin, insansız hava aracıyla organ nakli projesi Türkiye 3’ncüsü oldu

Denizlili öğrencinin, insansız hava aracıyla organ nakli projesi Türkiye 3’ncüsü oldu

Denizlili öğrenci Ali Salim Yatkın’ın hazırladığı “Organ Nakli için Drone(insansız hava aracı)” projesi, 39 ildeki 50 icathane atölyesinden üretilen projeler arasından Türkiye 3.’lüğü elde etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Temmuz 2024 Salı, 10:40

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Türkiye genelindeki icathanelerinde eğitim alan ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik proje yarışması düzenlendi. 209 takımın projeleri arasından finale katılmaya hak kazanan 17 proje ise sergilemeye değer görüldü.

İnsanlık Yararına Teknolojiler, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Konsept İHA Tasarımı, Akıllı Ev Sistemleri ve Serbest Teknolojiler kategorilerinde yarışan projeler, Vakfın Eyüp’teki genel merkezinde düzenlenen İcathane Festivali’nde görücüye çıktı.

Projeler, akademisyenler ve alanında uzman mühendislerden oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Denizli’den yarışmaya katılan Salim Teknoloji sahibi Ali Salim Yatkın, “Organ Nakli Drone” projesi ile üçüncülük elde ederek 15 bin TL ödül almaya hak kazandı.

Yatkın ödülünü danışman hocası Mehmet Ali Yazıcı ve TÜGVA Denizli İcathane sorumlusu Emre Şahin ile birlikte Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir’in elinden aldı.

Ali Salim Yatkın “Organ Nakli Dron acil organ nakli sürecini hızlandırmak ve iyileştirmek amacıyla geliştirdiğim bir sistemdir. Bu dronlar hayata geçtiğinde, bir hastaneden başka bir hastaneye daha hızlı ve güvenilir bir şekilde organ nakli yapabilecektir” dedi.

Yorumlar

Suzan   -  Bağlantı 10 Temmuz 2024, 00:00

Tebrikler… Böyle başarıların desteklenmesi lazım.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı