Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi Avrupa’da “En İyi Proje Ödülü” aldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi Avrupa’da “En İyi Proje Ödülü” aldı

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi Avrupa’da “En İyi Proje Ödülü” aldı

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi, kurucu ortağı olduğu eTwinning projesi “Climate Volunteers” ile e-Twinning’te en büyük ödül olan 16-19 yaş kategorisinde en iyi proje ödülünü aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 31 Mart 2021 Çarşamba, 18:31

Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi’nin “Climate Volunteers” projesi Avrupada yarışmaya katılan 870 proje içerisinden Brüksel Merkezi Destek Servisi tarafından 16-19 yaş kategorisinde en iyi proje olarak seçildi.

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici Avrupa’daki büyük başarının mimarları olan Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Arslan, İngilizce Öğretmeni Pelin Bölükbaşı, öğrenciler Irmak Sivri, Erol Kaan Karasu, Beril Öztürk, Ece Maden, Zeynep Cezayirli, Şevval Altundağ, Buket Büber, Enes Kağan Maraş, Almina Demirhan ve Ayça Bacanlı’yla buluştu.

Türkiye’yi Avrupa’da 1. sıraya taşıyan öğrencileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Değişimin ve gelişimin sürekli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Eğitimde de aynı süreçler yaşanıyor. Ekonomik ve sosyal hayatta aynı. Sizin proje konunuz olan iklimde de aynı şekilde değişim yaşanıyor. Yeni paradigmalar ve yeni yaklaşımlar ne ise eğitimi buna göre dizayn etmemiz, buna göre bir bakış açısı geliştirmemiz gerek ki emsallerimizle aynı seviyede olabilelim. Emsal derken kastım sadece ilimizin ölçütleri değil. Ülkemizin ölçütleri ve dünyanın ölçütleri. Yani güzel bir işi kim nasıl güzel yapıyor ise biz onun ötesinde bu işi geliştirip daha da ileriye götürmemiz gerekiyor” dedi.

eTwinning’in sanal ortamda AB projelerinin uygulanışı olduğunu anlatan Ekici, “Projelerimizde dijital platform üzerinde paydaşlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bu sene eTwining projelerine katılan okul sayımız 30 oldu ve katlanarak yükseliyor. Bunlar sizin sayenizde oluyor gençler. Denizli’nin projelerine ve eğitimine verdiğiniz destek için öncelikle Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu kadar hızlı değişimin yaşandığı dünyada gelişimin göstergesi bazı parametreler var. Bunlar sanayii parametreleri, ekonomik parametreler ve eğitim ile ilgili parametrelerdir. Sanayi ile ilgili olan kısmın sonuçlarından birisi de sanayi atıklarıdır. Buna paralel olarak da iklim ile ilgili değişimler oluyor. Bir taraftan geliştiriyoruz ama iklim ile değişimin insan yaşantısının daha güzel olabilmesi için iklimin istenilen düzeyde tutabilme adına birtakım çalışmalar yapmalıyız. Sizin iklim değişikliği adına yaptığınız çalışmalar olan eTwinning projesi Avrupa’da güzel bir ödül aldı. Ben sizlere çok teşekkür ediyorum. Denizli olarak eğitimde belirli bir seviyemiz var. Okullarımız ve öğrencilerimiz hem akademik başarı anlamında hem sosyallik anlamında hem de eğitim noktasında büyük yerdeler. Siz değerli gençlerimiz başarılarımızı daha da yükselteceksiniz. Tekrar sizlere teşekkür ederim” dedi.

Ödüllü projeleri hakkında bilgiler veren öğrenciler; “Projemizdeki amacımız iklim değişimi ile ilgili farkındalık yaratmaktı. Bunu başardığımızı düşünüyoruz. Bu projeyi geliştirirken bazı araçlar kullandık. Hem öğrendik hem eğlendik. Projeye çok emek verdik. Beş aylık bir çalışmanın meyvelerini aldık. Avrupalı arkadaşlarımızla tanışma fırsatı yakaladık” dedi.

Programında sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici proje ekibinde yer alan öğretmen ve öğrencilere başarılarından dolayı plaket ve hediye verdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı