REKLAMI GEÇ

Eğitim-İş sendikası yeni müfredat ve tartışılan öğretmenlik meslek kanun taslağını protesto etti

Eğitim-İş sendikası yeni müfredat ve tartışılan öğretmenlik meslek kanun taslağını protesto etti

Denizli’de iki şube ile temsil edilen Eğitim-İş Sendikası üyeleri Candoğan Parkı önünde ses yükseltti. Sendika üyeleri yeni müfredatın eksiklerini sıraladı, öğretmenlik meslek kanun taslağını protesto etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Haziran 2024 Cumartesi, 13:39

Denizli’de Eğitim İş Sendikası üyeleri Candoğan Parkı önünde eylem yaptı, yeni müfredatı ve öğretmenlik meslek kanun taslağını protesto etti. Kentte iki şube ile temsil edilen sendikanın başkanları İlker Zengin ve Tahir Çetin hazırlanan bildiriyi kamuoyu ile paylaştı. Bildiride laik ve bilimsel eğitimden vazgeçilmeyeceği vurgulandı. Açıklamanın bazı bölümleri şöyle:

“İçinde Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, yurttaşlığın olmadığı, bilimdışı, çağdışı müfredatı; öğretmeni yok sayan, diplomasını geçersiz kılan meslek kanunu kabul etmiyoruz!

Bu çağ dışı müfredat, bizlerin ve ilerici kamuoyunun itirazlarına rağmen eğitimin belkemiğine yerleştirilmiştir. Dini derslerin artış gösterdiği, bilimsel derslerin azaltıldığı, ülke tarihimizin çarpıtılarak anlatıldığı, konu ve anlam sıralaması bile yanlış şekilde yapılan bu müfredat, bilimsellikten daha da uzak bir eğitimin başlangıç düğmesi olmuştur. İktidarın sorgulamayan nesiller yaratma gayreti bu müfredatta vücut bulmuştur.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden biri olan laiklik, eğitim sistemimizin de temel taşıdır. Eğitimimiz, Atatürk ilke ve devrimleri çerçevesinde her türlü dogmadan ve ideolojiden uzak, bilimsel gerçeklere dayalı olmalıdır. “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” isimli taslak ise laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak, belli bir ideolojinin dayatılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu taslak, eğitim sistemimizi geriletecek bir adımdır.  Öğrencilerimizi ezberci ve dogmatik bir eğitim sistemine mahkum edecek ve onları 21. yüzyılın bilgi ve becerilerine sahip bireyler olmaktan alıkoyacak bir adımdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı ise adeta öğretmenlik mesleğini yok sayıyor, öğretmenin diplomasını geçersiz kılıyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu yani Öğretmene mobbing kanunu! Öğretmenin adı var, ancak fikri yok, değeri yok!

Tekrar vurguluyoruz, siyasi iktidarlar devletin sahibi değildir! Atatürk’ün kurduğu ve Cumhuriyetin temel taşı olan laik ve bilimsel eğitim sistemi, bu taslaklar ile yok edilmek isteniyor. Öğretmenlik mesleği ise itibarsızlaştırılarak, eğitimdeki nitelik düşürülmeye çalışılıyor. Bu taslaklar, sadece eğitimi değil, tüm toplumu olumsuz etkileyecek ve Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atacak adımlardır.

Bu taslaklara karşı sessiz kalmayacağız. Laiklik ve bilimsel eğitimden taviz vermeden, Atatürk ve Cumhuriyeti savunarak, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını korumak için hep birlikte mücadele edeceğiz.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı