REKLAMI GEÇ

Eğitimcilere yönelik şiddete tepki

Eğitimcilere yönelik şiddete tepki

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Emre Erdoğan son dönemde eğitimcilere yönelik şiddetin arttığına dikkat çekerek bakanlığı göreve çağırdı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Aralık 2017 Pazartesi, 16:11

TES Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek eğitimcilere yönelik şiddete dikkat çekti.

Son dönemlerde öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet olaylarının arttığını söyleyen Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nı şiddetin önlenmesi için göreve çağırdı.

Öğretmenlere yönelik şiddetin en hayati sorunlardan biri haline dönüştüğünü savunan Erdoğan, “Gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü” dedi.

KINAMA İLE GEÇİŞTİRİLMESİN
Eğitimcilere yönelik şiddetin kınama ile geçiştirilmemesi gerektiğini ifade eden TES Şube Başkanı Erdoğan, “Yetki sahibi olanların sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Artık yeter! Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir” diye konuştu.

Erdoğan yaşananlara karşı sabırlarının tükendiğinin de altını çizdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı