REKLAMI GEÇ

Matematik sorusu da yanlış

Matematik sorusu da yanlış

Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi, şimdi de soru tartışmaları başladı. Uzmanlar fizik alanında 2 hatalı sorunun olduğu açıklarken, matematikte de bir sorunun hatalı olduğunu belirten Denizli Karacan Akademi Kurucu Müdürü Matematik öğretmeni Ali Kurt, sorunun iptali için ÖSYM’ye başvurduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Mart 2016 Salı, 09:54

Milyonlarca gencin üniversite hayali ile girdiği YGS’de hatalı soru tartışmaları yine gündemde. Fizik Bölümü’nde iki sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle iptali tartışılırken, matematik bölümü sorularında da hata tespit edildi.

Denizli Karacan Akademi Kurucu Müdürü ve matematik uzmanı Ali Kurt, matematik bölümü 15. sorusunun hatalı olduğunu öne sürdü. Kurt, “Soru tanımlamaya uygun olarak tanımlanan kümesi reel sayılar denseydi sorun olmazdı. Tam sayılar kümesini tanım kümesi yapınca bilimsel olarak soru hatalı oluyor” dedi.

İPTALİNİ İSTEDİ
Geçtiğimiz yıllarda da bir çok hatalı soruyu tespit eden ÖSYM’ye sorunun iptali için başvurduğunu söyleyen Matematikçi Ali Kurt, “Belirtmiş olduğum 2016 YGS matematik sorusunun iptali gerekmektedir. Bu nedenle sorunun iptali için ÖSYM’ye başvurumu yaptım” dedi.

Yorumlar

Tafa Kan   -  Bağlantı 15 Mart 2016, 21:44

Sorunun hatali oldugu kabak gibi ortada. Sayin Kurt’un basvurusu hakli bulunacaktir. Boyle bir sorunun sorulmasina izin veren OSYM’yi kiniyorum. Bunlar kurumdaki kalite bozulmasinin sinyalleri olabilir ancak.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı