Meslek Lisesi UV Işınla Hava Temizleme Cihazı Üretti - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Meslek Lisesi UV Işınla Hava Temizleme Cihazı Üretti

Meslek Lisesi UV Işınla Hava Temizleme Cihazı Üretti

Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Bölümü öğretmen ve öğrencileri, ultraviyole ışık kullanılarak havayı temizliyin cihaz üretti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 16 Nisan 2021 Cuma, 15:59

Pandemi sürecinde bakteri ve virüslerden arındırılmış ortamların değeri bir kez daha ortaya çıktı. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için harekete geçen Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri önemli bir çalışmaya imza attı.

Öğretmen ve öğrenciler, “UV ışınla Hava Temizleme Cihazı” adını verdikleri cihazı geliştirdi.

Ürün hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Cihaz ultraviyole ışık kullanılarak hava temizleme işlemi gerçekleştiriyor.  UVC ışık doğrudan temas halinde zararlı bir ışık türüdür. Bu nedenle çalışması anında doğrudan temas tehlikelidir. Hava giriş kısmı ile filtre ekseni kaydırılarak filtrede oluşacak herhangi bir aksilik durumunda UVC ışığın dışarı çıkmasın engellediler.  Filtre edilerek içeri giren havanın UVC lamba ışığına daha fazla maruz kalması için cihaz içerisinde cam kullanılarak hava yollarını uzamasını sağladılar.

Okulumuzun ürettiği cihazın piyasadaki muadil cihazlardan en öne çıkan özelliği ise hava yolunun uzun oluşudur. Cihaz üzerindeki hava yolunu daha da uzatmayı başaran ekibimiz cihaz içerisinde hava giriş çıkış süresini 4 saniyeye kadar yükseltti. Bu özellikle ürün havadaki bakteri ve virüslerinin yok edilmesinde süreden tasarruf sağlarken aynı zamanda da verimliliğini artırdı.

UV ışınla Hava Temizleme Cihazı, üniversal bir tasarıma sahip olması ile farklı büyüklükteki hacimler için uygun hale getirilebiliyor. Cihazın ilk tasarımı 80 m² büyüklükteki bir sınıf için düşünülerek yapıldı. Cihazda kullanılan aktif karbon polen fitreleri hem partikül hem koku temizleme özelliği ile ön plana çıktığı için tercih edildi. Cihazda filtre seçenekleri de opsiyonlu olmakla beraber istenildiği takdirde hepa filtre de ilave edilebiliyor.

Kalabalık ortamların oluştuğu ana okulları, kreşler, sınıflar, öğretmen odaları ve idari birimlerde kullanılabilecek 70 watt gücündeki cihaz, tüm kapalı alanlarda kullanılabileceği gibi büyük mekânlar için cihaz sayısı yada motor gücü artırılabilmetedir.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde böylesine önemli bir ihtiyaca cevap verecek bir cihaz üreten meslek lisemizi, öğretmenlerimizi ve öğrecilerimizi kutluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı