Milli Eğitim Müdürü Ekici’den LGS mesajı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Milli Eğitim Müdürü Ekici’den LGS mesajı

Milli Eğitim Müdürü Ekici’den LGS mesajı

Pazar günü Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan sınavın ardından 8. sınıf öğrencileri bir üst eğitim kademesi olan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapacak. Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, öğrencilerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde sınav sürecini geçirebilmeleri için tüm önlemleri aldıklarını belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Haziran 2021 Perşembe, 14:51

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, pazar günü yapılacak LGS’ye ilişkin mesaj yayınladı.

Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi önce sağlık diyerek öğrencilerin, velilerin ve sınav görevlilerinin herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için salgın hastalık ile ilgili bütün tedbirleri yerine getirdiklerini anlatan Ekici, “Bu yıl da ortaöğretim kurumlarına giriş için yapılacak merkezi sınava öğrencilerimiz salgın hastalık tedbirleri kapsamında kendi okullarında gireceklerdir. İlimizde 250 okulda; 1014 salonda, toplam 13.423 öğrencimiz LGS’ye girecek. 2020 LGS sınavında olduğu gibi sınava girecek tüm öğrencilere ve sınavda görev alacak öğretmenlere, maske ve dezenfektanlar okullarda ücretsiz olarak verilecek. Ayrıca, sınav binalarında el antiseptiği ve yedek maske bulundurulacaktır.

Değerli öğrencilerimiz, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan merkezi sınavda elinizden gelen gayreti göstererek hedefinize ulaşacağınıza inanıyorum. Okulöncesi, ilkokul ve ortaokulun ardından kendinizi daha da geliştirebileceğiniz ve içinde birçok farklı yaşantıları barındıran lise hayatı sizleri bekliyor. Liselere geçiş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavın ardından eğitim hayatınızın hangi yönde ve hangi lisede ilerleyeceğini belirleyeceksiniz. Umarım verdiğiniz emeklerin karşılığını alarak istediğiniz lisede eğitim hayatınıza devam edersiniz ve kariyer yolculuğunda önemli bir basamağı daha çıkarsınız. Sınav öncesi, esnası ve sonrasında sorun yaşamamanız için sınavla ilgili bazı hususları sizlere ve velilerimize hatırlatmak istiyorum” dedi.

Merkezi sınavın 6 Haziran Pazar günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacağını hatırlatan Ekici, “Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da sınava gireceğiniz binada hazır bulununuz. Sınava gelirken yanınızda geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurunuz.

Nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu karekodlu geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava girebilirsiniz. Sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz. Sınav başlamadan önce salon görevlileri sizlere sınavda uyulacak kuralları hatırlatacaklardır. Sınav bitiminde; cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim ediniz ve salon yoklama listesini imzalamayı unutmayınız. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize liselere geçiş sistemi kapsamında yapılacak olan merkezi sınavda hedeflerine ulaşabilmeleri temennisiyle başarılar diliyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı