REKLAMI GEÇ

Öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakıyor

Öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakıyor

Eğitim sendikaları, öğretmenlik meslek kanunu ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor. Eğitimciler, 2 Kasım’da iş bırakacak, sorunlara çözüm isteyecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ekim 2022 Çarşamba, 11:20

Eğitim-İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Eğitim-İş’in çağrısı ile bir araya gelen 13 eğitim sendikasının imzası ile eylem kararı aldığını açıkladı.

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının iptal edilmesini istediklerini belirten Aydoğan, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir” dedi.

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesinin sağlanması gerektiğini anlatan Aydoğan, alınan kararları şöyle sıraladı:

“Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir.

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.

Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.”

Taleplerinin yerine getirilmemesi halinde 26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılacağını dile getiren Aydoğan, “26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metni okunacak, bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde, 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı