REKLAMI GEÇ

Ormanın içine kurulan Pamukkale Üniversitesi “yeşil listeye” giremedi

Ormanın içine kurulan Pamukkale Üniversitesi “yeşil listeye” giremedi

Üniversitelerin doğa ile uyumunu artırma amacıyla Yeşil Üniversite Endeksi Platformu, çevre dostu ve yeşil kampüsleri belirliyor. Türkiye’den ilk 100 listede 5, ilk 500 listede ise 51 üniversite var. Fakat ormanın hemen yanında ağaçların içine kurulan Pamukkale Üniversitesi listede yok.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Haziran 2024 Cuma, 11:51

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), Yeşil Üniversite Endeksi Platformu (UI GreenMetric) 2023 verilerine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada, yeşil endeksin nasıl belirlendiği açıklandı:
“Tüm dünyada saygın üniversitelerin katıldığı, uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirliğe dikkati çeken ve çevre bilinci konusunda evrensel farkındalık yaratmayı amaçlayan Yeşil Üniversite Endeksi her yıl, altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim-araştırma gibi alanlarda üniversiteleri değerlendirip sıralıyor.”

Yükseköğretim Kurulunun “İklim Dostu Kampüs” projesiyle teşvik ettiği üniversitelerin, sürdürülebilir, enerji verimli, doğayla uyumlu ve çevre dostu kampüsleriyle dünya yeşil üniversiteler sıralamalarında üst sıralarda yer aldığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

LİSTEDEKİ TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ
“2023 teması ‘İleriye Giden Yol’ olan Yeşil Üniversite Endeksi Platformu, 2023 yılında dünya genelinde 84 ülkeden 1183 üniversiteyi sıralamaya dahil etti. Buna göre, 2023 Yeşil Üniversite Endeksi’nde ilk 100’de 6 Türk üniversitesi yer almayı başardı. İstanbul Teknik Üniversitesi 46, Yıldız Teknik Üniversitesi 63, Erciyes Üniversitesi 85, Özyeğin Üniversitesi 89, Ege Üniversitesi 96 ve Yeditepe Üniversitesi 98. sıradan listeye girmeyi başardı. Sıralamada, Türkiye’den 36 devlet ve 9 vakıf olmak üzere toplam 45 üniversite ise ilk 500’de yer aldı. Toplam 69 devlet, 27 vakıf olmak üzere 96 Türk üniversitesi listede kendine yer buldu.”

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ LİSTEDE YOK
Listede gözler Denizli’nin tek üniversitesi Pamukkale Üniversitesi’ni arıyor. Çünkü üniversite, 1993 yılında Çamlık’ta ağaçların içine kuruldu. 2000’li yılların bayından itibaren ise şu anki Kınıklı’daki yerleşkesine taşınmaya başladı. İçinde yapay bir göletin de olduğu üniversite ormanla komşu. Fakat kampüs içindeki betonlaşma o kadar fazla ki adeta bir şehri andırıyor. Ormanın yanı başındaki bu üniversite çevre konusundaki kriterleri de yerine getiremedi. Bu yüzden de listeye giremedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı