PADAM Öğrencileri Tripolis Antik Kentinde - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PADAM Öğrencileri Tripolis Antik Kentinde

PADAM Öğrencileri Tripolis Antik Kentinde

Dünya’nın farklı coğrafyalarından lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim almak için Pamukkale Üniversitesini tercih eden ve 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) Türkçe öğrenimlerini sürdüren yaklaşık 80 yabancı öğrenci dokumanın başkenti olarak bilinen Buldan sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kentini gezdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Aralık 2019 Pazartesi, 17:57

Yabancı öğrencilerin Denizli’ye alışmasını kolaylaştırmak ve Denizli Kültürü’nü tanıtmak amacıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından tertip edilen programa PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PADAM Müdürü Öğr. Gör. Dr. Erdost Özkan, PADAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Sarıköse, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Fatih Mehmet Demir, PADAM’da Türkçe eğitimi veren öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Arkeoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, kazı çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi. Antik kentte 2013 yılından beri kazı çalışması yapıldığını belirten Doç. Dr. Duman, kentin yaklaşık 2,5 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu, bunun sadece yüzde 5’lik kısmında kazı ve restorasyon çalışması yapıldığını belirtti. Planlı bir şehircilik örneğinin görüldüğü Antik kentteki ilk yerleşim izlerinin: M.Ö. 5500’lü yıllardan başlayarak MS. 13. yüzyıla kadar devam ettiğini belirten Doç. Dr. Duman, doğal afetler sonucu zamanla toprak altında kalan kentin, kazı çalışmalarıyla oldukça sağlam bir şekilde gün ışığına çıkartıldığını ifade etti.
Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, gezi sırasında antik dönemde halkın toplanma ve ticaret alanı olarak kullandığı kentin agorasında müzik eşliğinde ülkelerinin danslarını sergilerken Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte damat halayı çekti.

Antik kent gezisinin ardından program, Buldan ilçesine yapılan ziyaret ile devam etti. Buldan Belediyesi yetkilileri tarafından Buldan Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi Bahçesinde öğrencilere yöresel Buldan simidi ve çay ikram edildi. El dokuma tezgahlarını ve Kültür merkezinde yer alan diğer atölyeleri yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler dokuma tezgahının başına geçerek buldan bezinin nasıl dokunduğunu deneyimleme fırsatı buldular. Belediye yetkilileri tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünleri hediye edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı